Kompulsiivne ületreenimine

“Kuidas on võimalik liigne treenimine? Kuidas saab sportimine mulle halba teha? Igal pool kirjutatakse ja räägitakse, kui oluline on füüsiline aktiivsus. Mis mõttes ÜLE treenimine? Mida aktiivsem ollakse, seda parem ju!”

Tänapäeval on aina enam treeningute sihiks saanud eeskätt kehakaalu langetamine/säilitamine ning vajadus omada selle üle kontrolli. Üha vähem keskendutakse sealjuures puhtalt heaolutunde saavutamisele ning tervislikkuse aspektile. See on kurb tõsiasi, mis on tingitud ühiskonnas levinud väärarusaamadest „ideaalsest“ naise või mehe kehast.

Treenimine võib olla söömishäire sümptom

Kompulsiivset ületreenimist iseloomustab treenimine määral, mis mõjub organismile laastavalt. Kompulsiivne ületreenimine esineb tihti samaaegselt anoreksia või buliimiaga. Sel juhul ei väljutata toitu oksendamise, lahtistite ega diureetikumide abil, vaid püütakse toiduga saadud kaloreid kompenseerida sportides. On ka haigeid, kes kannatavad nii ületreenimise kui anoreksia/buliimia käes ning kel lisaks esineb ka väljutamist.

Häire korral vabanetakse sporti tehes eelnevast ülesöömisest tekkinud häbitundest või kasutatakse treeningut selleks, et üldse võiks endale toitu lubada.

Sportimiseks leitakse alati aega ning pole erakordne, kui koolist või töölt puudutakse suure surve tõttu minna näiteks jõusaali. Eesmärgiks on põletada kaloreid või kasvatada lihasmassi, kuid naudingut protsessist endast esineb harva.

Sunduslik ületreenimine toob kaasa probleeme igas eluvaldkonnas.

Nagu teistegi söömishäirete puhul võib esialgu tunduda, et treenimise eesmärgiks on üksnes tervislik eluviis. Tegelikult aga on häire all kannataja füüsiline, emotsionaalne ning sotsiaalne seisund suures ohus, sest kompulsiivne käitumine toob kaasa probleeme igas eluvaldkonnas. Ajutise kontrolli ning võimu tundmine iseenda üle tagab küll teatava enesehinnangu tõusu, kuid haigust põhjustavate sügavamate probleemide lahendamisele see kaasa ei aita. Selle sõltuvusliku käitumise muutmine koostöös spetsialistiga on äärmiselt vajalik vältimaks häirega kaasnevaid terviseprobleeme nagu vedelikupuudus, stress, osteoporoos, degeneratiivne artriit, menstruatsioonihäired ning viljakus­ ja südameprobleemid..