MEESTE VAIMNE TERVIS

MIKS?

Meeste vaimne tervis on tähtis. Avalikkuses on olnud tulisteks teemadeks meeste alkoholism ja lähisuhtevägivald, mis on siiski vaid jäämäe silmatorkav osa. Selle all on vaimse tervise ja toimetuleku küsimused – sageli aastatepikkused käitumismustrid, raskused tunnetega, hoiakud, piiravad stereotüübid ja abi otsimise häbimärgistus.

Vaimse tervise probleeme on meestel tegelikult elu jooksul pisut harvem kui naistel, samas on poistel 2 korda rohkem vaimse tervise probleeme kui tüdrukutel.

Äsja avaldatud Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli aastatel 2020-2022 tehtud rahvastiku vaimse tervise uuringust ilmneb, et  meestest esineb risk depressiooniks 23,9%,  üldistunud ärevushäireks 14,5% ning 4,2% paanikahäireks.  Unehäirete riskis oli 32,7% meestest. Meestel diagnoositakse sõltuvushäireid 2-3 korda rohkem kui naistel.

Kuigi 2/3 meestest peab oma elus kõige olulisemaks armastust, käituvad mehed kodus füüsiliselt vägivaldselt 10 korda tõenäolisemalt kui naised.

Koolist väljalangemine ja halb õppeedukus on poistel 3 korda tõenäolisem kui tüdrukutel.

Teisalt on meeste palgad 21% kõrgemad kui naistel.

Mehed surevad 8 aastat varem kui naised ja teevad 5 korda rohkem suitsiide, ainult 25% neist peab tervislikku eluviisi oluliseks.

Kuidas olla “õige mees”, nii et samal ajal saaks oma vaimset tervist heas seisukorras hoida, vältida nö mental breakdowni ja vajadusel varakult remontida? Või lausa tugevamaks treenida?

MIDA MEHED ISE VAIMSEST TERVISEST, MEHEKS OLEMISEST JA SÕPRUSEST ARVAVAD?

MIDA TEHA?

Kui tunned suurenenud ärevust, masendust või oled lihtsalt varasemast rohkem stressis, on vaimse tervise tasakaalustamisel abiks ka  nende 5 valdkonna ülevaatamine: suhted, toitumine, uni ja puhkamine, meeldivate emotsioonide kogemine ning liikumine. Mõnikord on vaimse tervise toetamiseks abi ka väikestest asjadest, mida oma igapäevatoimetuste hulka mahutada.

Tee vaimse tervise vitamiinide test, et näha, millisest valdkonnast enese toetamisel alustada võiksid ning leia vaimse tervise vitamiinide nippidest Sulle sobivaimad. Uuri lähemalt  ja mõtle kaasa ka alljärgnevaid võimalusi kasutades: