fbpx

Olen olemas

Igal aastal võtab endalt Eestis elu umbes 200 inimest. Iga selline ootamatu ja liiga varajane lahkumine puudutab omakorda umbes 135 inimest. See tähendab, et meie ümber on päriselt umbes 27 000 inimest, kes igal aastal sellest valust osa saavad. Enamik sellistest juhtumitest oleksid ennetatavad ja seetõttu pöörasime sel aastal rahvusvahelisel suitsiidiennetuspäeval, 10. septembril inimeste tähelepanu just sellele:

 • mis on inimesi nende elu rasketel hetkedel ning perioodidel aidanud;
 • kuidas saame toetada inimesi enda ümber vaimse tervise esmaabi osutamise läbi.

Uuri lähemalt “Olen olemas” näitust, kust leiad vaimse tervise esmaabi sammud ja suitsiidiennetuspäeva raames kogutud inimeste lood:

Jaga oma lugu sellest, mis on aidanud raskel hetkel edasi liikuda.

Üheskoos õnnestus meil pakkuda võimalust vähemalt 32 inimesele, kes otsustasid 10. septembril jagada oma muret vabatahtlikuga ja said sel päeval endale vajalikku tuge. Veel peaaegu 100 inimest said infot suitsiidiennetuspäevast! Kokku olime 50 vabatahtliku abil valmis pakkuma 19 kohvikus (lisaks veel 11 kohvikut, kust leidis vaimse tervise materjale) ja 3 sõbrapingil 119,5 tunni ulatuses vaimse tervise esmaabi. Lisaks jagasid 66 inimest kirjalikult meiega oma lugusid rasketest hetkedest ja sellest, mis on aidanud neid nendest hetkedest edasi liikumisel.

Tegime omalt poolt 10 sotsiaalmeedia postitust, millest populaarseim jõudis 170 286 inimeseni.
Vaimse tervise kohvikute kaart jõudis meie oma kanalite kaudu vähemalt 49 370 inimeseni.
Saatsime välja 2 pressiteadet ja 1 eelinfo kõigile toimetustele. Andsime kokku 6 teleintervjuud, 3 raadiointervjuud ning panustasime 7 artikli ilmumisse. Kokku kajastati suitsiidiennetuspäevaga seonduvat nö traditsioonilises meedias vähemalt 32 korral.

Kogu suitsiidiennetuspäeva tagasiside võib kokku võtta nii:

  • alustasime vaimse tervise kohviku kontseptsiooni testimist 2 piirkonnas: Tallinnas ja Tartus. Juba enne stardipaugu andmist väljendasid oma huvi ja soovi edaspidi sarnastes ettevõtmistes kaasa lüüa 4 piirkonda Eestis!
  • koondasime enda ümber suurepärased kohvikud, kellest mitmed on valmis vaimse tervise kohvikut edasi arendama ka edaspidi ja on väljendanud soovi panustada sellesse regulaarselt.
  • enamik kaasatud vabatahtlikest on andnud tagasisidet, et nad näevad vajadust korraldada vaimse tervise esmaabi andja olemas olemist regulaarset ning on soovinud selles ka edaspidi kaasa lüüa!
  • tegevustest osa saanud inimeste tagasiside (ka nende, kes said jagada oma läbielamisi lähedase kaotusest suitsiidi tagajärjel ja iseenda võitlusest suitsiidimõtetega) oli:
 • Aitäh, et olete olemas!
 • Aitäh, et räägite suitsiidist nii nähtavalt!
 • Aitäh, et korraldasite selle päeva – palun tehke seda veel!

Registreerumine suitsiidi tõttu lähedase kaotanud noorte õpetuslikku toetusgruppi

Vaimse tervise menüü ja nipid

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.