Olen olemas

Elu pärast enesetappu

Peaasi.ee koos partneritega töötab suitsiidiennetuse nimel. 2025 ja 2026 fookuses on järgmised projektid:

  • Lähedaste veebigrupp.
  • Lähedaste tugigrupid, alustavad 2026 alguses.
    • Selleks koolitame grupijuhte 2025 sügisel. Koolituse kohta loe rohkem siit.
  • SOS programm koolidele
  • Vaimse tervise kohvikud
  • Koolitused perearstidele ja -õdedele.
  • Koolitused ajakirjanikele.
  • Meediaseire ja -juhised.
  • Suitsiidiennetuspäev 2025 (10. septembril)

Rohkem infot kõigi tegevuste kohta koondame siia lehele varsti!

Kuhu vaimse tervise abi saamiseks pöörduda?
Oma vaimse tervise murega pöördu julgelt oma perearsti poole.
Soovi korral saab nõu küsida üleriigilisest tasuta perearsti nõuandetelefonilt 1220.
Veebinõustamine – peaasi.ee; lahendus.net.

Kui tegemist on pakilise murega, siis helista
Lasteabi: 116111 (24h)
SKA Ohvriabi telefon 116 006 (24h)
SKA Emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon (eesti, vene, inglise keel): 116 123 (nõustajad pakuvad emotsionaalset tuge iga päev ajavahemikul 10-24 ning hingehoidjad kell 16-24)
Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)
Kiirabi: 112 (24h)

Või pöördu erakorralisele vastuvõtule:
Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24h) Paldiski mnt 52
Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus: 731 8764 (24h) Raja tn 31
Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus: 516 0379 (24h) Ristiku tn 1
Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis: 435 4255 (24h) Jämejala, Pargi tee 14
Erakorralise meditsiini osakond Narvas: 357 1795 (24h) Haigla 1
Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes: 331 1074 (24h) Ahtme mnt 95

Leia Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) juhised suitsiidiennetuseks SIIT.

Tutvu raportiga “Enesetappude ja enesetapukatsete epidemioloogiline ülevaade Eestis” SIIN.

Vaata soovitusi, kuidas:

  • aidata SIIT
  • toetada vaimset tervist töökohal SIIT
  • edendada vaimse tervise teemasid kohaliku omavalitsuse esindajana SIIT

Lae alla Peaasi.ee ja Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEK vaimse tervise üleskutse SIIT või loe neid poliitikasoovitusi SIIT

Suitsiidiennetuspäeval avame kuues linnas vaimse tervise kohvikud ja toimuvad arutelud

10. septembril, suitsiidiennetuspäeval avame Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis, Põlvas ja Paides vaimse tervise kohvikud, kuhu oodatakse kõiki, kes soovivad jagada oma vaimse tervise raskusi või on mures oma lähedase vaimse tervise pärast.

Peaasi.ee vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud ootavad teid:

Tallinnas Rävala pst Reval Cafes (Rävala pst 3)

Tartus Riia mnt Reval Cafes (Riia 4)

Viljandis Viljandi Linnaraamatukogus (Tallinna 11/1)

Pärnus Pärnu Keskraamatukogus (Akadeemia 3)

Põlvas Põlva Keskraamatukogus (Kesk 16, Põlva)

Paides Järvamaa keskraamatukogus (Lai 33, Paide)

Vabatahtliku tunned ära valge T-särgi järgi, millel on kiri “Olen olemas” ning ta on kohal, et eelkõige pakkuda end toetavaks kuulajaks. Või anda oma vaikiva kohaloluga märku, et meie ümber on alati inimesi, kes on valmis olemas olema.

Kui jutu alustamine tundub raske, siis pole hullu. Vaimse tervise kohviku vestlusmenüü on abiks teemadega, millest juttu alustada. Menüü on rikkalik – leiad sealt lihtsamaid maitseid, aga ka hõrke gurmeeroogasid, et vestlust hõlpsamalt käima saada.

Vestluse ajaks saad tellida tasuta teed või kohvi.

Kohvikust saad kaasa haarata töövihikuid:
– ärevuse
– depressiooni
– vaimse tervise esmaabi
– unevihik

Tule vestlusringi!

Lisaks toimuvad suitsiidiennetuspäeval kell 18 Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Paides vestlusringid „Üksildusest ja üksi jäämisest suitsiidi ümber“. Vestlusringe viivad läbi kogemustega psühholoogid. 

Palun anna oma osalemissoovist teada SIIN

Sa ei ole oma murega üksi!

Kohtume kohvikus!

Vaimse tervise esmaabi vabatahtlikud on Sinu jaoks olemas:

Alljärgnevalt on näha, mis keeltes on vaimse tervise kohvikus võimalik vestelda. Mingit kohustust ei ole tervet ajaplokki täis rääkida, vestle nii kaua, kui Sul vaja on. Kui jõuad kohvikusse ning “Olen olemas” t-särgis vabatahtlik on parajasti kellegagi vestlemas, siis võta lähedal istet ning jää mõnusalt ootama. Kohapeal on lugemiseks ka vaimse tervise töövihikud erinevatel teemadel. Need võid soovi korral ka endale koju kaasa võtta.

NB! Kontrolli enne kohvikusse minemist, mis keeles vaimse tervise esmaabi vabatahtlikud on valmis vestlema. Graafikus võib toimuda viimase hetke muudatusi.

Tallinna Rävala pst Reval Cafes:

13-17 eesti/inglise
17-19 eesti/vene

Viljandi raamatukogu:
12-16 eesti keel
12-18 eesti/inglise

Põlva keskraamatukogu:
14-16 eesti/inglise
16-18 eesti

Paide Järvamaa keskraamatukogus:
14-18 eesti keel

Tartu Riia mnt Reval Cafes:

10-12 eesti/inglise
12-14 eesti/vene
14-16 eesti/inglise
16-18 eesti/vene
18-20 eesti/inglise

Pärnu keskraamatukogus
16-17 eesti/inglise/vene

🔹 10. septembril 2023. a, rahvusvahelisel suitsiidiennetuspäeval avasime 19 vabatahtliku abil 4 vaimse tervise kohvikut: Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Pärnus.

🔹 Toetava kuulajaga vestlusest sai osa 30 inimest. Oli rõõmsaid vestlusi, oli raskemaid vestlusi, oli inimesi, kelle jaoks see oli esimene kokkupuude vaimse tervise abiga, oli inimesi, kes on kasutanud kõikvõimalikke muidki variante enda toetamiseks. Käidi üksi, koos vanema, kogu perega. Oli vabatahtlikke, kes said anda oma vaikiva kohaloluga märku, et meie jaoks on alati inimesi, kes on valmis olemas olema. Oli vabatahtlikke, kes pidid rääkima 5 inimesega vahetuse jooksul. Oli inimesi, kes jõudsid kohale mõned minutid enne kohvikusse sulgemist, oli inimesi, kes piilusid üle ukse kohvikusse sisse, aga veel ei söandanud jagama tulla. Oli inimesi, kes vajasid kuulamist nii palju, et osalesid vestlusringis, rääkisid siis ühe vabatahtlikuga ja veel ka järgmisegagi.

🔹 Lisaks vaimse tervise esmaabi vabatahtlikele ja vaimse tervise töövihikutele, olid kohvikutes olemas ka valgetes ümbrikutes kogemuslood (eesti, inglise ja vene keeles), mida erinevad inimesed on Peaasi.ee-le usaldanud ja lubanud jagada. Kutsusime inimesi neid ümbrikke avama ja lugema.

🔹 Tartu ja Tallinna vaimse tervise kohvikus toimus ka vestlusring, kus arutleti sellest, mis aitab inimestel rasketel aegadel toime tulla ja kuidas ise teistele toeks olla. Vestlusringides osales kokku 19 inimest.

🔹 Vaata ka Peaasi.ee vaimse tervise esmaabi vabatahtliku Leenu intervjuud vaimse tervise kohvikutest SIIT

🔹 10. septembril 2022. a, rahvusvahelisel suitsiidiennetuspäeval asetasime Tallinna linnahalli esisele väljakule 186 tooli, sest nii palju inimesi suri eelneval aastal suitsiidi tõttu.

🔹 Eestimaa inimestelt kogutud 186st toolist loodud installatsioon oli avatud kõigile möödujatele, et aeg maha võtta ning avatult ja häbimärgistamist kartmata jagada lähedastega oma mõtteid ja tundeid.

🔹 Osa installatsioonist olid valgetes ümbrikutes kogemuslood (eesti, inglise ja vene keeles), mida erinevad inimesed on Peaasi.ee-le usaldanud ja lubanud jagada. Kutsusime inimesi neid ümbrikke avama ja lugema.

🔹 Linnahalli juures olid ka vaimse tervise esmaabi vabatahtlikud, kellega oli võimalik rääkida, kes kuulasid ja soovi korral andsid abi ja head nõu.

Leiad altpoolt nii video kui ka toolide installatsiooni galerii.

Vaimse tervise kohvik

  • Vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud ootavad teid Tallinnas Rävala pst Reval Cafés 9-17, Tallinna Linnahalli toolide installatsiooni juures 11-19 ning Tartus Werneri kohvikus laupäeval kell 8-22, et pakkuda end toetavaks kuulajaks või anda oma vaikiva kohaloluga märku, et meie ümber on alati inimesi, kes on valmis olemas olema.
  • Vabatahtlikud on eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri “Olen olemas”.
  • Kõik vaimse tervise kohviku vabatahtlikud räägivad eesti keelt. Vene keelt kõnelevate vabatahtlikega saab suhelda Tallinnas Reval Cafés kell 9-12 ja 14-17, Tallinna linnahalli toolide installatsiooni juures kell 11-12 ja 14-19 ning Tartu Werneri kohvikus kell 8-10, inglise keelt kõnelevate vabatahtlikega saab suhelda kell Tallinnas Reval Cafés kell 12-16, Tallinna linnahalli toolide installatsiooni juures kell 12-19 ja Tartu Werneri kohvikus kell 10-22.
  • Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.
  • Kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise abi pakkumise oskuseid.
Tule vaimse tervise kohvikusse, sest oma murega ei pea olema üksi!

Üheskoos õnnestus meil pakkuda võimalust vähemalt 32 inimesele, kes otsustasid 10. septembril jagada oma muret vabatahtlikuga ja said sel päeval endale vajalikku tuge. Veel peaaegu 100 inimest said infot suitsiidiennetuspäevast! Kokku olime 50 vabatahtliku abil valmis pakkuma 19 kohvikus (lisaks veel 11 kohvikut, kust leidis vaimse tervise materjale) ja 3 sõbrapingil 119,5 tunni ulatuses vaimse tervise esmaabi. Lisaks jagasid 66 inimest kirjalikult meiega oma lugusid rasketest hetkedest ja sellest, mis on aidanud neid nendest hetkedest edasi liikumisel.

Tegime omalt poolt 10 sotsiaalmeedia postitust, millest populaarseim jõudis 170 286 inimeseni.
Vaimse tervise kohvikute kaart jõudis meie oma kanalite kaudu vähemalt 49 370 inimeseni.
Saatsime välja 2 pressiteadet ja 1 eelinfo kõigile toimetustele. Andsime kokku 6 teleintervjuud, 3 raadiointervjuud ning panustasime 7 artikli ilmumisse. Kokku kajastati suitsiidiennetuspäevaga seonduvat nö traditsioonilises meedias vähemalt 32 korral.

Kogu suitsiidiennetuspäeva tagasiside võib kokku võtta nii:

    • alustasime vaimse tervise kohviku kontseptsiooni testimist 2 piirkonnas: Tallinnas ja Tartus. Juba enne stardipaugu andmist väljendasid oma huvi ja soovi edaspidi sarnastes ettevõtmistes kaasa lüüa 4 piirkonda Eestis!
    • koondasime enda ümber suurepärased kohvikud, kellest mitmed on valmis vaimse tervise kohvikut edasi arendama ka edaspidi ja on väljendanud soovi panustada sellesse regulaarselt.
    • enamik kaasatud vabatahtlikest on andnud tagasisidet, et nad näevad vajadust korraldada vaimse tervise esmaabi andja olemas olemist regulaarset ning on soovinud selles ka edaspidi kaasa lüüa!
    • tegevustest osa saanud inimeste tagasiside (ka nende, kes said jagada oma läbielamisi lähedase kaotusest suitsiidi tagajärjel ja iseenda võitlusest suitsiidimõtetega) oli:
  • Aitäh, et olete olemas!
  • Aitäh, et räägite suitsiidist nii nähtavalt!
  • Aitäh, et korraldasite selle päeva – palun tehke seda veel!

Registreerumine suitsiidi tõttu lähedase kaotanud noorte õpetuslikku toetusgruppi

Vaimse tervise menüü ja nipid

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.