Produktiivsus, keskendumine ja töö tegemine

  • Leia endale viis, kuidas tööülesandeid visualiseerida. Näiteks joonista paberile tavaline veeklaas ning jaota see vastavalt tööülesannete kogusele sama paljudeks osadeks tõmmates klassi sisse piirjooned. Igakord kui ülesanne on täidetud, täida üks osa klaasist värviga. Teise näitena võid kasutada näiteks värvilisi kleebispabereid. Kirjuta igale paberile üks ülesanne ning kleebi need endale nähtavasse kohta. Peale ülesande täitmist, viska paber ära.
  • Kui su töö või tegevus seda võimaldab, proovi ülesandeid pidevalt vahetada. Selle asemel, et terve päev teha ühte ja sama asja, määra igale ülesandele erinev osa päevast.
  • Loo endale ‘’töö muusika’’ ehk vali välja konkreetne artist, album või laul, mis sinus alati energiat tekitab ning erksaks teeb. Kuula seda igakord enne töö alustamist ja/või selle ajal. Peale mõnda aega hakkab su mõistus seda konkreetset muusikat seostama sellega, et oma tähelepanu ja ressursid tuleb töötegemiseks valmis panna.
  • Kui vaikuses töötamine pole sinu jaoks, aga sõnadega muusika on samuti häiriv, proovi instrumentaal muusikat. Üldiselt on väga levinud on klassikaline muusika, kuid ATH-ga inimeste jaoks on see enamasti liiga tähelepanu tõmbav. Peale selle on aga instrumentaal versioone väga paljudest erinevatest žanritest – indie, dubstep, jazz, lo-fi ning isegi metal. Proovi läbi erinevaid variante. Leiad need kui paned Youtube-i või Spotify otsingusse ‘’instrumental’’.
  • Juhul kui muusika ikkagi ei tööta, kuid vaikust siiski ei talu, võid veel proovida valget või pruuni müra. Need võivad kõlada naljakalt, kuid viimasel ajal on need hakanud ATH-ga inimeste seas palju populaarsust koguma ja seda mitte ainult töötegemiseks, vaid ka paremini magama jäämiseks. Põhimõtteliselt on tegu heliga, kus võimsus jaotub ühtlaselt üle kogu müra spektri ehk müra sisaldab võrdselt igasuguse sagedusega võnkumisi. Valge müra on heli, mida kuuleme ka tugevas vihmasajus või kose kohinas. Pruun müra erineb vaid sellepoolest, et on madalama tooniga. Leiad need kui paned Youtube-i või Spotify otsingusse ‘’White noise’’ või ‘’Brown noise’’.
  • Tunneta, kas keskendud paremini keskkonnas, kus sul on asjad laiali ja sassis või kus sul on kõik korras, organiseeritud ning koristatud, ning hoia oma tööala sellisena nagu sinul vaja on.
  • Suur ülesanne tee väikesteks sammudeks. Kirjuta sammud üles, siis saad neid mõnusalt maha kriipsutada. Tasusta ennast ka väikeste juppide ja ülesannete tegemise eest, mitte alles siis kui kõik on tehtud ja valmis.
  • Hoia meeles, et ülesandega üldse mitte alustamine on hullem kui see, et sa seda ei lõpetanud.
  • Kui sul on vastumeelsus mingi tööülesande suhtes ja sa kipud seda edasi lükkama, siis mõtle, mis tunne sul sellele ülesandele mõeldes tekib. Tunded ja sageli hirm ebaõnnestuda sageli takistavad paljusid ülesandeid tegemast.
  • Asenda telefoni või muu elektrooniline kell seinakellaga.
  • Kui oled krooniline hilineja, teadvusta endale, et välja minnes sihid ennast 10-15 minutit varem kohale. Sellega võib aidata see kui valid endale välja varasema bussi, sest kui jääd sellest maha, siis jõuad täpselt sellele, millega jõuad veel õigeks ajaks kohale. Teise nipina võid proovida, et lisad igale enda valmissättimise tegevusele juurde 5 varuminutit. Näiteks kui oma peas hindad, et näo- ja hammastepesu võtab 5 minutit, lisa sellele 5 minutit juurde; kui riiete valimine ning riidesse panemine võiks võtta 10 minutit, lisa sellele 5 minutit juurde. Hoia meeles, kui mõnus on veidi varem kohale jõuda!

Testid

Vaimse tervise vitamiinid on uni, toitumine, füüsiline aktiivsus, suhted ja meeldivad emotsioonid. Koostasime testi, et pöörata meie kõigi tähelepanu sellele, mil moel ise praegusel ajal oma vaimse tervise tasakaalu saame toetada.

Tasakaal on peaasi!

Tee vaimse tervise vitamiini kokkuvõtlik test:
Vitamiini_kokkuvõtlik_test
või täida täispikk test.

Töövihikud

Kõik inimesed on mõnikord ärevad või hirmul. Need on tunded, mida tajume erinevalt. Kuna sageli neist tunnetest
ei räägita, ei pruugi teised meie hirmust ja ärevusest teadlikud olla. Sageli ei kujuta me ettegi, et mõni pealtnäha
enesekindel inimene võib sisemiselt päris ärev ja murelik olla.
Ärevusest rääkimisel kasutame sageli sõnu nagu mured, hirmud, stress, pinge, närveerimine, muretsemine ja ülemõtlemine.
Kui ärevus või hirm on talutav, läheb ajapikku üle ning me saame aru, miks me nii tunneme, siis ei pruugi see olla
suur probleem.

Lae ärevuse töövihik alla (eesti keeles, vene keeles) või telli see endale koju.

Inimesed, kes on kogenud depressiooni, kirjeldavad seda seisundit nii: kui sul on depressioon, siis tundub, et mitte kunagi enam ei ole võimalik rõõmu tunda. Kui depressioon möödub, tundub uskumatu, et enesetunne võis nii vilets ja raske olla.
Depressioon on haigus, millega on võimalik elada või millest saab paraneda. Peaasi.ee kooskond on kokku pannud käesoleva abimaterjali, mis aitab depressiooniga toime tulla. Vihik on mõeldud inimestele, kes kahtlustavad, et neil võib olla depressioon või kellel on depressioon juba diagnoositud.
Ja muidugi ka neile, kes soovivad depressioonist rohkem teada, et oma depressioonis lähedast toetada.
Vihikus on üldist teavet depressiooni tunnuste, erinevate tüüpide ja riskitegurite kohta. Lisaks pakutakse praktilisi võtteid ning harjutusi, kuidas keerulises olukorras toime tulla, millised võtted võivad aidata ning kuidas lähedased
saavad toetust pakkuda.

Lae depressiooni vihik alla (eesti keeles, vene keeles) või telli endale koju.

Minu vaimse tervise esmaabi töövihik aitab Sul hoida meeles ja õigel ajal kasutusele võtta tehnikaid iseenda igapäevaelu parandamiseks. Saad selle juurde nii headel kui keerulisematel hetkedel tagasi tulla, lugeda, täiendada ning sellest jõudu ja tuge leida. Kui Sa oma vaimse tervise toetamiseks veel sihipäraselt midagi teinud ei ole, siis ära sellepärast muretse – praegu on hea aeg alustamiseks!
Töövihiku lõpus on ka kontaktid, kuhu pöörduda, kui vajad sel teemal tuge.

Täida töövihikut veebis või lae see endale alla värviliselt (eesti keeles, vene keeles), must-valgelt (eesti keeles, vene keeles) või telli endale tasuta koju.

Unevihk on tööriist, mida saad kasutada enda unehügieeni parandamiseks. See on sinu isiklik teekond. Oled oma elus ilmselt juba piisavalt maganud ja märganud, milline sinu uni on, millal on uinumine lihtsam, millal on une kvaliteet parem. Unevihk lähtub positiivse psühholoogia vaatenurgast ja keskendub asjaoludele, mida sa juba teed hästi ja mida võiksid edasi arendada. Julgustame sind kasvõi sammukese võrra rohkem oma unehügieeniga tegelema. Töövihu esimesest poolest leiad üldist teavet unest ja soovitusi unekvaliteedi parandamiseks, teisest poolest töölehed ja praktilised ülesanded, mida saad täita endale sobivas tempos, nagu parasjagu tundub kasulik olevat. Unekvaliteedi muutuse märkamine on tähtis ka seetõttu, et see on üks olulistest signaalidest, mis hoiatab, et vaimse tervisega on lood kehvasti. Kuigi uneteemadega tegelevad nii unearstid kui psühholoogid, läheneme siin vihus teemale lihtsamalt, pakkudes võimalusi, kuidas igaüks saab ise enda und paremini märgata. Saad juurde teadmisi unest ja jagame ka väikseid unekvaliteeti parandavaid nippe.

 

Lae unevihk alla siit: MINU UNEVIHK

Lae noorte unevihk alla siit: MINU UNEVIHK NOORTELE

Lae alla kanepi eneseabi töövihik eesti keeles või vene keeles.

Väljakutsed

Peaasi.ee vaimse tervise vitamiinikuur koosneb viiest teemanädalast, mida saad ise, koos pere, sõprade või meeskonnaga igal ajal omas tempos ette võtta. Tutvu vaimse tervise vitamiinide tutvustuse, nippide ja nõuannetega ning vali endale igal nädalal vähemalt 1 nipp, mida oma igapäevaellu juurde tuua. Selleks, et sul lemmiknipid meelest ära ei läheks, kirjuta need üles veebifaili või väljaprinditud töölehele.

Ava oma lemmik kaardirakendus ja otsi kaardilt üles oma kodukoht või lemmik jalutuspaik ja uuri sealseid tänavaid. Kas näed oma vaimse tervise vitamiine? Päike? Naerunägu? Sõprus?

Planeeri endale selleks nädalaks üks jalutuskäik, jooks või rattasõit, et see sõnum kaardile joonistada ja siis ka teistega jagada.

GPS Kunst meeskonnale

Materjalid ettevõtetele

Siit leiad kuulamist:

Tervisekassa podcasti osa, kus juttu vaimse tervise toetamisest töökohal ja vaimse tervise esmaabi oskuse koolitamisest organisatsioonis.
Saates on külas kliiniline psühholoog ja Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa ning Eesti Raudtee personalispetsialist ja vaimse tervise saadik Katrin Mahla. Saadet juhib Epp Kõuhkna, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
Kuula osa siit.

Peaasi.ee podcasti Pearaadio osa #43 “Vaimse tervise toetamine ettevõttes: Tele2 kogemus”
Oma meeskonna vaimse tervise hoidmine on jõudnud järjest rohkemate tööandjate lauale aga mida siis tehakse selles, et oma inimesi hoida ja toetada? Kuidas jõuda märkamise ja toetamisega kõigi töötajateni ning kelle roll see olla võiks? Saadet juhib peaasi.ee organisatsioonide partner Marja Leisk. Oma kogemusi ning oma meeskonna vaimse tervise toetamise protsesse jagab Tele2 Personalivaldkonna juht Helena Viiroja.
Kuula osa siit.

 

 

Siit leiate plakateid, töölehti, õppematerjale ja mängulisi võimalusi vaimse tervise teemade teadlikkuse kasvatamiseks oma töös. Neist saab kombineerida vägeva vaimse tervise stendi, algatada ühendavaid ja teadlikkust tõstvaid meeskonnaüritusi, väljakutseid ja muid ettevõtmisi.
Nendest on kindlasti abi, et toetada oma töötajate, oma inimeste, vaimset tervist!

Kõik materjalid on teile tasuta kasutamiseks. Palume, et kui neid jagate ja nendega töötate, siis viitate ikka ka Peaasjale.

Igas organisatsioonis, sõltumata selle ülesehitusest, suurusest või tavadest, on võimalus vaimset heaolu kasvatada ning tõsta oma inimeste vaimset vastupanuvõimet. Pakume lisaks vasakult menüüst leitavatele materjalidele allpool ka mõned lihtsad soovitused (Soovi korral lae strateegiate soovituste fail alla SIIT).

Vaimse tervisega tegelemine ei pea alati olema keeruline ja kulukas protsess, julgustame selleks igapäevaselt samme astuma.

PÜSIME KOOS!

Kutsume kõiki inimesi vaimse tervise kuu jooksul üksteisele vähemalt 15 minutit päevas vahetut tähelepanu jagama. #püsimekoos 15-minuti väljakutse võib seisneda rääkimises, koos sportimises, loodusesse või jalutama minemises ja muus meelepärases omavahelise suhtluse elemendiga tegevuses. Nii kodus, koolis või lasteaias kui tööl võiks sellel ajal 15 minutiks panna nutitelefonid kõrvale ja jagada teisele oma vahetut tähelepanu. Oluline on märgata ja hoida inimestevahelisi suhteid. Oluline on, et Püsime koos! Jaga oma kogemusi ja lugusid #püsimekoos Leiad siit lehelt soovitusi 15 minuti sisustamiseks.

TULE VAIMSE TERVISE ESMAABI KOOLITUSELE! Kas oskad märgata oma sõbra, sugulase, tuttava või kolleegi vaimse tervise murele viitavaid käitumisviise? Kas Sa tead, mida ja kuidas öelda, kui märkad kellegi vaimse tervise raskusi? Kuidas reageerida, kui keegi Sulle oma mure jagab? Uuri lähemalt, vaata videoid, kuula podcaste ja registreeru vaimse tervise esmaabi koolitusele!

Sotsiaalkindlustusamet korraldab eesliinitöötajatele mõeldud psühholoogilise esmaabi koolitusi üle-Eesti. Koolitused on mõeldud spetsialistidele, kes pakuvad kriisisündmuse üle elanud inimestele psühhosotsiaalset abi ja tuge. Koolitused toimuvad üle Eesti septembrist detsembrini. Uuri lähemalt!

KUIDAS SISUSTADA 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS LASTEAIAS JA ALGKOOLIS?

Paljude perede ja ka laste jaoks on muutlikud ajad ellu pingeid toonud. Pingete leevendamiseks on hea võimalus tekitada juurde positiivseid emotsioone. Mis sobiks selleks paremini, kui mängida midagi koos endale kalli inimesega? Segamatult, ilma ekraanide ja muude kohustusteta. Kasvõi 15 minutit päevas.

Mängi minuga plakat

Kui soovite laste vaimset tervist tugevdada, võtke kasutusse ka Peaasi.ee koostatud tunnikavad, töölehed ja harjutused. Need aitavad lastel oma tunnetega paremaks sõbraks saada.

Tehke koos rühmaga või klassiga ajurünnak, iga laps pakub välja oma lemmikmängu, mida talle meeldib endale oluliste täsiskasvanutega mängida. Printige välja Meie lemmikmängude tööleht, täitke ära ja pange meenutuseks nähtavale kohale.

Meie lemmikmängud

Iga laps saab kujundada ja sisustada isikliku “pileti”. Piletile võib kirjutada või joonistada mängu, mida laps soovib kodus endale kalli inimesega mängida. Pileti saab anda kodus üle ja kõik asjaosalised saavad enda ellu häid tundeid juurde tekitada. Printige välja Palun mängi minuga piletid. Mõnusat mängimist kõigile!

KUIDAS SISUSTADA 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS KOOLIS?

MÄNGIGE PÜSIME KOOS BINGOT – KES ON KÕIGE SUUREM VAIMSE TERVISE SÕBER MEIE KLASSIS?

TEHKE KLASSIGA AJURÜNNAK JA MÕELGE VÄLJA TEGEVUSI, MIDA SAAB ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS 15 MINUTIGA TEHA.

Täitke Minu vaimse tervise töövihikut kas koos klassiga või iseseisvalt!

Arutlege, mida saab igaüks teha oma vaimse tervise heaks, kasutage tunnikavasid, töölehti ja harjutusi.

KUIDAS SISUSTADA 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS TÖÖKOHAL?

7 sammu meeskonnale, et üheskoos vaimset tervist paremini hoida #püsimekoos — See on üleskutse teha koos meeskonnaga ajurünnak, mida meie saame vaimse tervise hoidmiseks 15 minuti jooksul teha.

Samm 1: Arutage meeskonnaga, mida tähendab vaimne tervis ja heaolu teie jaoks.

Samm 2: Iga meeskonnaliige saab valitud aja (nt 5-7 minutit) jooksul üles kirjutada, milliseid 15-minuti tegevusi võiks teha koos meeskonnaga vaimse tervise toetamiseks. Soovi korral võib kirjutada ka pikemaid tegevusi.

Samm 3: Iga meeskonnaliige loeb oma tegevused ette ja need kirjutatakse ühiselt üles ühte kohta kokku/või korjatakse kõik ettepanekud anonüümselt kokku, loetakse ühiselt ette ja kirjutatakse üles ühte kohta kokku.

Samm 4: Üheskoos otsustatakse, milliseid tegevusi üheskoos proovitakse ning pannakse paika lähema kuu plaan. See on meeskonna otsustada vastavalt tegevustele ja võimalustele, kui tihti neid tegevusi teha. Mõni meeskond soovib ja saab võtta iga päev 15 minutit vaimse tervise heaks ning mõni teine meeskond kord nädalas. Peaasi.ee soovitus on võtta see aeg vähemalt 1x nädalas!

Samm 5: Koos pannakse paika vaimse tervise tegevuste plaan järgmiseks kuuks. See on soovitav välja kirjutada ühisesse infokanalisse, et kõik seda näeksid. Iga tegevuse osas lepitakse kokku, kes selle elluviimise eest peamiselt vastutab. Samas on oluline, et see poleks ühe inimese huvi, vaid kõik meeskonnaliikmed on samuti valmis vastutama selle eest, et tegevusi ellu viidaks.

Samm 6: Viige tegevusi ellu.

Samm 7: Kuu aja pärast arutage läbi, kuidas läks – mis meeldis rohkem ja mis vähem ja kuidas selle teemaga edasi minna. Oluline on mitte kritiseerida üksteise ideid, vaid vaadelda koos, miks mõni asi õnnestus paremini kui teine ja mida saab tulevikus teisiti teha.

Vaadake koos vaimse tervise esmaabi õppevideoid!

Kuulake ühiselt vaimse tervise podcaste!

Tutvuge vaimse tervise hea tavaga töökohal!

Täitke Minu vaimse tervise esmaabi töövihikut!

Osalege vaimse tervise esmaabi koolitusel!

MÄNGIGE PÜSIME KOOS BINGOT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS JA TEIST VÕIB SAADA

KÕIGE SUUREM VAIMSE TERVISE SÕBER!

VÕTKE 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS KOGU MEESKONNAGA. KASUTAGE PEAASI.EE SOOVITUSI VÕI LEPPIGE KOKKU NEED, MIS JUST TEILE HÄSTI SOBIVAD.

Tehke iga koosoleku raames põgus vaimse tervise check-in. Kasutage viisi, mis sobib just teie meeskonnale. Näiteks:

  • Igaüks kirjeldab, kuidas tal praegu läheb.
  • Kasutage vaimse tervise valgusfoori, igaüks ütleb, kas ta on rohelises, kollases või punases tsoonis.
  • Näidatakse pöidlaga üles, alla, vahepeale.

Kui sul on päeva jooksul 15 mintutit aega, et teistele toeks olla või midagi mõnusat teha, anna sellest märku!

  • Jäta oma lauale silt, et sul on täna 15 minutit.
  • Märgi suhtluskanalites oma staatuseks, et oled 15 minutit kellegi jaoks olemas.
  • Ütle see võimalus välja hommikusel koosolekul.