Mis on kompulsiivne seksuaalkäitumine?

Kompulsiivse seksuaalkäitumine või eestipärasemalt seksuaalne sundkäitumine on olukord, kus inimene tajub, et ta ei suuda kontrollida oma seksuaalset käitumist. Selline tunne võib tekitada palju frustratsiooni, süü- ning häbitunnet.

Kuidas ära tunda kompulsiivset seksuaalkäitumist?

Kompulsiivne seksuaalkäitumine võib inimeseti üsna palju erineda, kuid peamiselt viitavad sellele:

  • Inimene tajub, et ei suuda oma seksuaalset tungi kontrollida;
  • sotsiaalne elu, hobid ja muud huvid jäävad unarusse, et tagada aeg antud seksuaalkäitumiseks;
  • mitmed ebaõnnestunud katsed oma käitumist kontrollida;
  • (korduvad) üritused muuta oma seksuaalkäitumist muutuvad inimese elu fookuseks;
  • käitumisega jätkamine ka siis, kui sellel on negatiivsed tagajärjed.

Allikas: RHK-11 

Tasub aga tähele panna, et abi otsides ei pea vastama mingitele kriteeriumitele. Kui tunned, et Sinu seksuaalkäitumine valmistab Sulle probleeme, siis sellest piisab, et otsida tuge.

Näiteks mõne jaoks on probleem see, kui ta vaatab iga päev tunde pornograafiat ning suutmatus vaatamist lõpetada takistab õigeaegselt tööle jõudmist. Teise jaoks võib see olla suutmatus hoiduda seksist juhupartneritega mingites teatud olukordades, isegi kui see reaalselt toimub kasvõi korra kuus või harvem – oluline on tunne, et olukorda ei kontrollita. Näiteks võib olla, et kui midagi läheb elus väga halvasti, siis nendel hetkedel ei suudeta hoiduda kohtinguäppidest juhupartneri leidmisest või pidudel kellegagi seksimisest.

Teisalt tasub taas tähele panna, et pelgalt see, kui inimesel on soov mitu korda päevas ennast rahuldada või seksida, ei ole see iseenesest problemaatiline, isegi kui see kellelegi teisele tundub liiga sage. Kui see käitumine ei sega muud elu ning vajadusel suudab inimene mingi perioodi antud käitumisest hoiduda, näiteks kui ollakse keskkonnas, kus see võimalik/sobilik ei ole, siis ei ole tegemist häirelise käitumisega. Kui suhte siseselt on inimeste ihades vahe , mis põhjustab suhtes probleeme, siis on võimalik tegeleda just erinevustega ihas (näiteks sagedus või sisu), aga see ei tähenda, et ühe inimesed ihad ja soovid oleksid õigemad kui teise omad.