Peaasi.ee
Koostöövõimalused kohalikele omavalitsustele

Elu jooksul kogeb iga kolmas inimene vaimse tervise probleemi ning need on üheks suuremaks õpi- ja töövõime kaotuse põhjuseks nii Eestis kui üle maailma. Sotsiaalministeeriumi loodud VAIMSE TERVISE ROHELISES RAAMATUS on toodud vaimse tervise abi korralduse visioon ning selle elluviimise puhul on SUUR ROLL ka KOHALIKEL OMAVALITSUSTEL.

Võtmeteemadeks on ENNETUS ja VARANE SEKKUMINE probleemidesse. Keskenduma peab teemadele, mis on universaalsemad ning vähem kulukad. Mõistlik oleks luua vaimse tervise strateegia, mis oleks teaduspõhine ning mille puhul oleks võimalik lähtuda mõõdetavatest parameetritest. Ei riigi ega kohalikul tasandil ei saa me enam lubada vaimse tervise projektipõhist, lünklikku ning juhusliku mõjuga tegevust. See on liialt kulukas ja valulik nii isiklikul, kogukonna kui laiemalt ühiskonna tasandil.

ENNETUSE TASAND

Kuna suur osa vaimse tervise raskustest algab noores eas – 50% enne 14ndat ja 75% enne 24ndat eluaastat, oleks mõistlik investeerida laste ja noorte vaimsesse tervisesse. KOVidel on võimalik nii kasutada VANEMLUSPROGRAMME kui ka RAKENDADA koolides-lasteaedades EMOTSIONAALSETE-SOTSIAALSETE OSKUSTE ÕPPE PROGRAMME. See võimaldaks õppida oskusi eneseabiks, milles on kasu nii neile, kel on vaimse tervise raskused kui ka neile, kel neid parasjagu ei ole. Sellised programmid peaksid olema kasutuses järjepidevalt ning kättesaadavad kõigile.

 

Peaasi.ee pakub:
Tasuta veebinõustamist ning vaimse tervise alast infot läbi peaasi.ee portaali


Koostöövõimalusi kohalikule omavalitsusele

Nõu, toetavad materjalid ja töövahendid
Haridusasutuste HEAOLU JA VAIMSE TERVISE MUDEL eneseanalüüsiks ja rakendamiseks
Sotsiaal-emotsionaalsete oskuste e-kursus õpetajatele ja meetodeid ehk IVAd õpilastele,
SOS (Suitsiidi Ohu Signaalid) ennetusprogramm,
Räägime Lastest lähenemisviis toetamaks arenguvestlusi,
Vaimse tervise esmaabi koolitused õpilastele, vanematele ja kooli meeskonnale;
Peahea nõustamine ja noortegrupid
Materjale nii lapsevanematele kui õpetajatele.

KOGUKONNA TASAND

KOGUKONNA TASANDIL vajame piisaval hulgal inimesi VAIMSE TERVISE ESMAABI andmise oskustega ehk oskustega märgata vaimse tervise murega inimest ning pakkuda talle esmast toetust. Vaimse tervise esmaabi saab õppida igaüks, et toetada oma pereliiget, kolleegi, naabrit või tuttavat, kel on vaimselt keerulised ajad. Sellised oskused peaksid olema sama tavalised nagu füüsilise esmaabi oskused ning samaselt füüsilisele esmaabile, ei võta vaimse tervise esmaabi andja arsti rolli, vaid pakub esmast leevendust. Oskus ja julgus seda teha on olulised, et inimesed kogeksid kogukonnas enam sotsiaalset toetust ning  see võib mõnes olukorras päästa ka elu. IGAS KOVis võiks olla vähemalt 1% INIMESI, kes VAIMSE TERVISE ESMAABI OSKUSEID VALDAB.

Peaasi.ee pakub:

VARASE SEKKUMISE TASAND

VARASE SEKKUMISE TASANDIL on oluline, et VAIMSE TERVISE ESMAABI oleks võimalikult KÄTTESAADAV, kiiresti ja lähedalt. KOVidel on võimalik korraldada koolipsühholoogide, kogukonnapsühholoogide või vaimse tervise õdede olemasolu koolides ja esmatasandi meditsiinis. Noortele inimestele sobib hästi ka nõustamise veebis, see on neile hästi kättesaadav ning tuttav.

Peaasi.ee pakub
*
Tasuta e-nõustamist, läbi peaasi.ee portaali.

Koostöövõimalusi kohalikule omavalitsusele:

  • PEAHEA lühisekkumine noortele vanuses 13-26. Võimalust teenust koostöös peaasi.ee-ga oma piirkonna noortele enam ligipääsetavaks teha või ka lühisekkumise kasutamise väljaõpet oma piirkonna spetsialistidele..
  • Tuge laste vaimse tervise raskusi ennetava ja vanemlust toetava lähenemise RÄÄGIME LASTEST kasutuselevõtul ja rakendamisel erinevates sektorites, sh Räägime Lastest kasutamise väljaõpet.

Võta meiega ühendust:
triin.raudsepp@peaasi.ee