Vaimse tervise esmaabi koolitused

Kas oskad märgata oma sõbra, sugulase, tuttava või kolleegi vaimse tervise murele viitavaid käitumisviise?

Kas Sa tead, mida ja kuidas öelda, kui märkad kellegi vaimse tervise raskusi?

Kuidas reageerida, kui keegi Sulle oma mure jagab?

Kuidas ja kuhu võiks vajadusel pöörduda vaimse tervise teemadel?

Ja selle kõige keskel, kas sa tead, kuidas oma vaimse tervise eest hoolitseda?

Puutume igapäevaelus kokku inimestega ja paljud meist teavad põhimõtteid, mille alusel pakkuda füüsilist esmaabi. Kuid sama oluline on teada, milliste põhisammude alusel pakkuda esmast toetust emotsionaalsete ja vaimsete raskuste korral ehk vaimse tervise esmaabi. Nii nagu füüsilise esmaabi puhul, ei saa me ka vaimse esmaabi puhul võtta arsti rolli, küll aga võime sellegipoolest olla just see, kes märkab ja toetab olulisel hetkel ning pakub esmast leevendust.

Sarnaselt füüsilise tervise esmaabiga on vaimse tervise esmaabi andmine jõukohane igaühele, kes on end esmaabi põhimõtetega kurssi viinud ja läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse.  

Vaimse tervise esmaabi koolituse tulemusel on osalejal pädevus pakkuda vaimse tervise murega abivajajale esmast tuge ja infot ning rakendada enda vaimse tervise toetamiseks põhilisi eneseabivõtteid.

Avatud on registreerimine sügisestele koolitustele. Iga koolituse registreerimisvormis on näha konkreetsete koolituspäevade kellaajad.

MTÜ Peaasjade ja Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Ühingu poolt ellu viidavatele koolitustele oodatakse kõiki. Sealhulgas: 

 • kõiki, kes väärtustavad vaimset tervist ning soovivad olla lähedaste toetamisel julgemad, kindlamad ja teadlikumad;
 • kogukonnaliikmeid, kes vaimse tervise teemadega kokku puutuvad ja seetõttu vaimse tervise esmaabi osutamise strateegiaid omandada soovivad;
 • eesliinitöötajaid ehk haridus-, noorsootöö-, sotsiaal-, meditsiini ja teiste valdkondade ning teendidussektori (nt jaemüük, iluteenindus jne) töötajaid, kes tegutsedes puutuvad otseselt kokku oma sihtgrupiga. 
 • tööandjaid erinevatest eluvaldkondadest;
 • spetsialiste, kes töötavad kohalikes omavalitsustes;
 • ja kõiki teisi huvilisi, kes tahavad enda ja teiste vaimsesse tervisesse panustada.

Eelnevad teadmised vaimse tervise valdkonnast ei ole eelduseks ning juhul, kui on varasemad teadmised, siis koolitusel omandada konkreetse esmaabi metoodika.

Koolituse läbinu …

 • mõistab häbimärgistamise mõju vaimse tervise häirega inimesele.
 • kasutab vaimse tervise mure korral inimese esmaseks toetamiseks vaimse tervise esmaabi tegevuskava põhisamme;
 • tunneb ära erinevatele vaimse tervise probleemidele viitava käitumise ja olulised riskifaktorid;
 • kasutab mõnda vaimse tervise eneseabivõtet.

Zoomi koolituse kogumaht on 11 tundi, millest 1,5 on iseseisev töö. Koolitus toimub Zoom keskkonnas. Ootame, et osaleja saab osa võtta vähemalt 90% õppetööst.

 • I koolituspäeval toimub õppetöö 2x2h
 • II koolituspäeval toimub õppetöö 2x2h
 • Vahepealsel perioodil toimub iseseisev õpitu praktiseerimine
 • III koolituspäeval toimub õppetöö 1,5h – praktika refleksioon

Zoomi koolituse hind osalejale on 45 eurot + käibemaks ehk kokku 54 eurot. Koolituse elluviimist soodushinnaga toetab Sotsiaalministeerium ja Playtech.
Inglise keelse Zoomi koolituse hind on 85 eurot + käibemaks ehk kokku 102 eurot. 

 

Otsekokontaktis koolituse kogumaht on 11.5 tundi, millest 1,5 on iseseisev töö. Koolitus toimub Tallinnas. Ootame, et osaleja saab osa võtta vähemalt 90% õppetööst.

 • I koolituspäeval toimub õppetöö 6h
 • Vahepealsel perioodil toimub iseseisev õpitu praktiseerimine
 • II koolituspäeval toimub õppetöö 4h

Otsekontaktis koolituse hind osalejale on 60 eurot + käibemaks ehk kokku 72 eurot. Koolituse elluviimist soodushinnaga korraldame tänu Sotsiaalministeeriumile, headele annetajatele ja organisatsiooni tegevuse käigus saadud ressurssidele.

Koolitustel osalemist saame teile pakkuda välja toodud soodushinnaga tänu Sotsiaalministeeriumi ja Sinilillekampaania toetustele ning lahketele annetajatele nagu PlaytechSwedbank ja Swedbanki “Ma armastan aidata keskkond, Solaride kuiva t-särki võistlus ja annetused meie kodulehel peaasi.ee/annetused/

Lisainfo koolituste kohta: nele@peaasi.ee

Tutvu tagasisidega senistelt osalejatelt: