Menüü

Programm

9.30-10.00
Tervituskohv

10.00
Kuulutame konverentsi avatuks ja räägime päevakava lahti
konverentsi moderaator on ajakirjanik Kadi Jaanisoo-Kuld

10.05
Tervitussõnad
Hedvig Madisson,
vaimse tervise aktivist
Eva Koženevski,
MTÜ Eesti Suitsiidiohvri Lähedaste Ühendus EluS

10.15
Peaasi.ee peadpööritav elulugu!
Peaasi.ee loojad Anna-Kaisa Oidermaa ja Ere Vasli

10.30
Noorte vaimsest tervisest – otse ja ausalt

Anette Andresoo, psühholoogia magistritudeng, Eesti Väitlusseltsi koolitaja

10.45
Miks peab ettevõttes tegelema vaimse tervise teemadega?
Sten Saar
, Zego tegevjuht (ettekanne video vahendusel)

11.00
Muutuste võimalikkusest.
Siim Värv
, endine koolijuht, suhtlustreener

11.15
Räägime Lastest ja selle orgaaniline kasvamine. Süsteemi muutuse näide Soomest.
Tytti Solantaus
, lastepsühhiaater, terapeut, uurija ja emeriitprofessor (ettekanne video vahendusel inglise keeles)

11.30
ORYGEN –  Austraalia noorte vaimse tervise revolutsioon
(ettekanne video vahendusel inglise keeles)

11.45
Peaasi.ee vaimse tervise kuldmärgiste üleandmine
(toimub kinosaalis)

Peaasi.ee annab tänavu esimest korda  välja organisatsioonide vaimse tervise märgise. See on tunnustus, mis näitab, et selle pälvinud  organisatsioon hindab oma töötajate vaimset heaolu ning teeb teadlikke samme selleks, et inimeste tervis oleks tööl hoitud. Selle organisatsiooni töötajad oskavad väärtustada enda ja teiste vaimset tervist. Uuringute järgi on nad tervemad, rahulolevamad ja produktiivsemad, aidates seeläbi ka organisatsioonil kasvada ja areneda ning tõsta selle konkurentsivõimet.

Tseremooniat viivad läbi Anna-Kaisa Oidermaa, Signe Sillasoo ja moderaator Kadi Jaanisoo-Kuld

12.15-13.00
Lõuna

13.00-13.15
Ministri tervitus
Signe Riisalo
, sotsiaalkaitseminister (toimub suures saalis)

13.15-16.45
Pärastlõuna veedame rööptöötubades möllates! Kõikides töötubades osaleda ei õnnestu kellelgi. Aga pole hullu – kõikidest töötubadest valmivad videoülekanded, mida saab hiljem järele vaadata!

Kes vajab, saab logelemise töötoas mõtteid koguda, samuti on avatud vitamiiniputka ning võimalus Peahea nõustamist saada.

13.15-14.45: esimene rööptöötubade vöönd

1. töötuba – “Räägime Lastest – mis see on?” (toimub kinosaalis)

Mis “Räägime lastest” täpsemalt on – kas vanemaid ja lapsi toetav vestlus või hoopis laiem mõtteviis mis aitab laste arenguvajadusi märgata ning neid kattes ennetada vaimse tervise raskusi? Anname infot, et mis lähenemisviisiga on tegu ning pakume inspiratsiooni, mil viisil erinevate elualade spetsialistid seda oma töös kasutada saaksid. Võimalus on osa saada sellest lähenemisviisist läbi demo-vestluste.

Töötoa viivad  läbi Anna Nõmmik, kliiniline psühholoog, Räägime lastest koolitaja ja praktik
Triin Raudsepp, Räägime Lastest projektijuht, Peaasi.ee

2. töötuba – “Vaimse tervise esmaabi kui alustala uuteks unistusteks” (toimub hääletussaalis)

Kas on vajalik, et kõik inimesed oskavad anda vaimse tervise esmaabi? On see üldse võimalik? Töötoas unistame ja loome alust tulevikuvõimalustele. Kuidas suurendada vaimse tervise esmaabi mõju organisatsioonis ja kogukonnas ning kuidas vaimse tervise esmaabi oskuseid muuta püsivamaks?

Töötoa viib läbi Elina Kivinukk Peaasi.ee koolitaja ja psühholoog ning Nele Mets, Peaasi.ee koolituste valdkonna juht

 3. töötuba – Peahea lühisekkumise tutvustus (toimub suures saalis)

Töötuba alustame teooria ja taustaga – mis on lühisekkumine ja millistel juhtudel tuleks seda kasutada. Teooriale järgneb kohe ka praktika, kus kõigile saalis olijatele tehakse näidisnõustamise sessioon. Lõpus arutame tulemusi ning võimalusi tulevikus lühisekkumise kasutamiseks.

Töötoa viivad läbi Kadri Pahla Peaasi.ee keskuse juht ning  nõustajad

14.45
Kohvipaus ja töötubadesse ümberjagunemine

15.15-16.45: teine rööptöötubade vöönd

4. töötuba – Milline peaks olema Räägime Lastest lahendus Eestile? (toimub suures saalis)

Võimalus on osa saada Soome praktilistest kogemustest ning kuulda, millisel viisil üle lahe on mõju saavutatud lapsi ja peresid toetades. Soome mudelit tutvustavad Turku Ülikooli kaasprofessor, kliiniline psühholoog Kirsi Peltonen ja Räägime Lastest koolitaja ning õpetaja Miia Äänismaa. Ülevaate plaanidest ning võimalustest programmi “Räägime lastest” tegevustega haakuda annab Peaasi.ee projektijuht Triin Raudsepp.

Sessiooni lõpetab diskussioon erinevate elualade esindajatega teemal, mida vajame, et saavutada lähenemisviisiga suurimat mõju. Koos teistega arutlevad Gerttu Aavik Haridus- ja Teadusministeeriumist, Triinu Täht Sotsiaalministeeriumist, Ly Kasvandik Tervise Arengu Instituudist ning Anna-Kaisa Oidermaa Peaasi.ee-st.

5. töötuba – Kuidas organisatsioonis teadlikult vaimse tervisega tegeleda? (toimub hääletussaalis)

Kust alustada organisatsioonis vaimse tervise teemadega tegelemist? Töötajatest või juhtidest, juhistest või koolitustest, tööruumidest või -korraldusest? Pooleteise tunni jooksul tutvustavad spordipsühholoog ja koolitaja Kristel Kiens ning Peaasi.ee organisatsioonide arenguprogrammi juht Signe Sillasoo tööriistu, mille abil saab organisatsioonis ülevaate töötajate vaimse tervise hetkeolukorrast ning võimaluse süsteemselt tegeleda vaimse tervise teemadega ning luua selleks oma organisatsioonile samm-sammuline tegevuskava. Ülevaatlikult tehakse läbi tegevuskava täitmise protsessi ning arutletakse ühiselt ka mõningate töökeskkonnas vaimset tervist toetavate võimaluste teemal.

6. töötuba – Iga väike asi – mis on sotsiaal-emotsionaalse pädevuse IVA’d ehk kuidas liikuda väikeste sammudega heaolu ja vaimset tervist hoidva hariduse suunas (toimub kinosaalis)

Ootused tänasele koolile ja lasteaiale on võimsad – ühest küljest soovime, et Eestis elaksid targad ja tegused inimesed. See loob kohe ootuse, et me lapsed ja noored omandaksid piisavalt teadmisi ja oskusi – õpiksid ja pingutaksid. Mis vahetevahel valemist välja kukub, on teadmine, et õppimine saab toimuda vaid siis kui me tunneme end turvaliselt ja hoituna. Targad ja tegused inimesed on ka inimesed, kes endast ja teistest hoolivad. Veelgi enam, nad hoolivad kodanikena ka laiemalt ühiskonnast ja looduskeskkonnast. Kuidas me siis loome seda tasakaalu? Kõigeks ei ole ju aega? Vaatame töötoas otsa IVA’dele ehk tõenduspõhistele lühitegevustele, mis toetavad samm-sammult sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arengut. Sotsiaal-emotsionaalne pädevus on aga seotud nii parema heaolu kui ka õpitulemustega, toetab paremat klassi- ja koolikliimat kui ka õpetaja enda heaolu ja suhteid nii õpilaste kui ka nende vanematega.

Töötoa viib läbi Marit Kannelmäe-Geerts, Peaasi.ee haridusvaldkonna juht

16.45
Võtame päeva kokku!
Kadi Jaanisoo-Kuld ja Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa

17.00-18.00
Sünnipäevatort ja kohv – peame Peaasi.ee sünnipäeva!