Samm 5: Hea enesetunde säilitamine

Mõtle tulevikule – millised olukorrad võiksid Sulle rasked olla? Mida võiksid neis olukordades teisiti teha?

Hey! I am first heading line feel free to change me

Analüüsimisel aitab Sind hea enesetunde säilitamise tööleht.

Tark nõuandja

Kui oled millegi suhtes ebakindel ja vajad juhendamist, siis pöördu oma sisemise targa nõuandjapoole. Meil kõigil on n-ö sisemine nõuandja, kes tunneb meid kõige paremini ja teab, mis meile hea on.
Alusta lõdvestumisega. Kujutle, et lähed mööda teed ja kohtad teel Tarka Nõuandjat – see võib olla keegi vanem inimene, kujutlus kellestki, muinasjututegelane. Ükskõik, kes Sulle endale õige tundub.
Veeda mõni aeg oma kujutluses koos Targa Nõuandjaga, tunneta rahu ja enesekindlust, mida ta Sulle annab.
Küsi oma Targalt Nõuandjalt juhiseid või nõuannet, mida Tark Nõuandja selles olukorras teeks. Ära oota, et vastus kohe sinuni jõuab.
Mõned inimesed märkavad, et sel viisil edastatud küsimusele saavad nad “vastuse” mõne tunni, päeva või nädala pärast, vahel väga ootamatul viisil.

Vaade helikopterilt

Keerulistes olukordades proovi vaadata olukorda kõrgemalt. Me kipume laskuma detailidesse ja pisiasjadesse ning kaotame seeläbi ülevaate. Vaadates kõrgemalt suuremat pilti või muutes väljavaadet tunneme end enesekindlamalt, see parandab probleemist arusaamist ning tugevdab suhteid.

Kuidas ma ise ennast aidata saan?

Kõige olulisem on hoida silm peal oma meeleolul – kuidas meeleolu vaheldub ning mida Sa ise ja teised märkavad olukorras, kui Sinu meeleolu hakkab kõrgenema või alanema. Bipolaarse häire korral on oluline hoida meeleolu tasakaalus – eesmärk on püsida tasemel 0 (vt. joonist), siis on Sinu meeleolu kõige tavapärasem ja tasakaalukam.

kaal

 

 

 

Analüüsi ennast ja kirjuta üles, kuidas Sa ennast tunned, millised mõtted Sul on ja mida Sa teed erinevates meeleolufaasides – siis kui meeleolu hakkab kõrgenema või alanema. Palu, et lähedased sõbrad ja pereliikmed Sind aitaksid – nemad võivad olla märganud asju, millest Sa ise ei pruugi teadlik olla.

Hey! I am first heading line feel free to change me

Meeleolu analüüsimise tööleht 1

Hey! I am first heading line feel free to change me

Meeleolu analüüsimise tööleht 2

20% OFF Coupon
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews
Summer20