Samm 4: Nõiaringi lõhkumine – tunnetega toimetulek

4 Samm

Mõned nipid kriisi ja häirivate tunnetega toimetulekuks:

  • Tee midagi tavapärasest erinevat
  • Suuna oma tähelepanu muudele asjadele – loenda vastasoleva maja aknaid, puid, lilli tapeedil vms.
  • Kuula muusikat, laula kaasa.
  • Ole koos teistega – sõprade või lähedastega ja räägi hoopis muudel teemadel.
  • Võta üks samm korraga, ära tee liiga suuri plaane.
  • Hellita ennast – tee midagi, mis sulle tõeliselt meeldib, premeeri ennast.
  • Räägi endaga positiivsel viisil, julgusta ennast: Ma saan hakkama, ma olen tugev (isegi kui Sa seda alguses ei usu).
  • Mine trenni või jalutama

Kui tunded on väga tugevad, siis osutub vahel liiga raskeks realistlike mõtete leidmine ja sobivama käitumise kavandamine. Sellisel juhul on hea esmalt rahuneda, et pea selgineks ja suudaks jälle teisi perspektiive näha.

Siin on mõned harjutused, mis aitavad häirivatest mõtetest ja seeläbi ka tunnetest eemalduda.

Hingamine

Istu mugavalt, sulge oma silmad ja suuna tähelepanu hingamisele. Kui mõtted, tunded ja keha reaktsioonid Sinu teadvusesse tulevad, siis lihtsalt aktsepteeri neid, lase neil tulla ja minna ilma, et Sa neisse laskuksid. Kui Su tähelepanu hajub higamiselt, siis lihtsalt märka seda ja juhi rahulikult oma tähelepanu hingamisele tagasi. On normaalne, et mõtted tulevad ja Sa neid tähele paned. Lihtsalt lase neil minna ja juhi oma tähelepanu hingamisele. Hinga rahulikult sisse ja välja justkui tuleksid ja läheksid lained Sinu seest läbi.

Külaline

Harjutus aitab Sul saada teadlikuks keskkonnast, sellest, mis sinu sees toimub, mida mõtled ja tunned. Võid seda harjutust teha nii tervikuna kui ka osade kaupa.

Keskkond

Kui Sa liigud või kusagil omaette istud, siis hakka ümbrust vaatlema nii, nagu oleksid Sa selles kohas külaline. Märka, mis ümbruses toimub, millised värvid Sinu ümber on, milliseid helisid Sa kuuled, milliseid lõhnu tunned. Võid kujutleda, et oled külaline teiselt planeedilt ja näed ning tunnetad seda ümbrust esmakordselt. Vaata, kuula ja tunneta täiesti teisest perspektiivist lähtuvalt. Veeda natuke aega kuulates, vaadates ja tunnetades.

Keha

Proovi külalisena tunnetada, et oled esmakordselt oma kehas. Pane tähele oma kehalisi tundeid – mida Sa märkad? Kuidas tundub enda liigutamine, lihaste pingutamine ja lõdvestamine? Liikudes keskendu sellele, kuidas on liikuda, mida Sa oma jalgades tunned, mida tunned kätes, seljas, õlgades? Võta veidi aega, et lihtsalt märgata, mis Sinu kehas toimub ja mida Sa tunnetad.

Hingamine

Midas sa külalisena oma kehas tunned, kui hingad sisse ja välja? Tunneta oma rinna tõusmist ja langemist, tunneta, mis toimub ninas, suus, kõhus. Kui tähelepanu läheb mujale, siis juhi see rahulikult hingamisele tagasi.

Mõtted ja tunded

Lõpuks võid Sa külalisena hakata tähelepanu pöörama oma mõtetele, kujutlustele ja tunnetele. Lihtsalt lase neil olla ja ära neile vasta. Vaata neid kui külaline, kes ei sekku, lihtsalt jälgi neid ja lase olla. Märka külalisena, et need on lihtsalt sõnad, kujutluspildid ja tunded – nad tulevad ja lähevad.