Peaasi ajab naerma

Ainulaadne võimalus sel kevadel saada osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast komöödiaetendusest “Mis mõttes?”

Laval Ruutu10 kogenud improtajad, kes pakuvad lühikesi sketše, mis kõik sünnivad kohapeal. Just Sina võid olla see, kes annab nende järgmisele mängule laval inspiratsiooni!

Etendus on hoogne, kaasahaarav, naljakas ja lubame Sulle, et külmaks ei jäta mitte kedagi!

👉 Õhtu kava:
19.00 – 19.45 Improkomöödia etendus “Mis mõttes?”
19.45 – 20.15 Arutelu teemal kuidas impro tegemine mõjutab vaimset tervist? Mis see vaimne tervis üldse on ja miks ning missugune huumor seda hoida aitab?
20.30 – 21.30 Improteatri töötoad. Vaata SIIT osalejate emotsioone impro töötoast.

___________________________________________

👉 26. aprillil Tartus Genialistide Klubis (Magasini 5, Tartu)

PS. Varajastele linnukestele on soodsam pilet!

OSTA PILET SIIT!
___________________________________________

Soovid rohkem infot? Tšeki FB eventi SIIT!

 

Norra hiljutisest uuringust selgus, et 73% inimestest, kes naeravad igapäevaselt, on tugevam immuunsus ja nad on rahul keskkonnaga, kus viibivad.

Tule ja naerame koos!

Mis?

Peaasi ajab naerma! on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Selle raames kutsume Lõuna-Eestis ellu:

  1. Vaimse tervise kohvikud
  2. Vaimse tervise teemalised improkomöödia harrastusgrupid
  3. Komöödiaetendused „Mis mõttes?“
  4. Naljakirjutamise kursuse
  5. Stand-up show välismaise külalisega

Vaimne tervis on oluline osa meie elust. Ent vaimse tervisega seotud mured on tihti nähtamatud ning häbimärgistatud. Sageli kogetakse valehäbi ning ei julgeta tunnistada probleemi olemasolu, rääkimata abi palumisest.

Peaasi ajab naerma! projekti eesmärk on luua Eestisse toetav ja hooliv vaimsest tervisest rääkimise kultuur.

Soovime, et inimene teab, kuidas ja kust abi saada ning oskab ka ise kasutada lihtsamaid võtteid oma vaimse tervise eest hoolitsemiseks.

Meie jaoks on stand-up ja improkomöödia olulised vahendid sõnumi edastamiseks, kuna tihtipeale idealiseeritakse laval olijaid publiku poolt (julge, naljakas, tugev, äge!). Tegelikkus on aga vastupidine.

Mitmed koomikud mujal maailmas on jaganud avalikult oma vaimse tervisega seotud raskusi, mis publiku eest tihti varju jäävad.

Jälgime oma õpitubades, gruppides ja etendustel hoolikalt, et nalja tegemine oleks sõbralik ja hooliv nii enda kui teiste suhtes.

Miks?

Vaimse tervise raskuste tõttu kannatab elu jooksul iga neljas inimene. Eesti on vaimse tervise probleemide esinemise sageduselt Euroopas esirinnas. Tunneme, et nendel teemadel ei räägita piisavalt. See aga lükkab veerema lumepalli, kus inimene tunneb, et ta pole väärtuslik, piisav ja on kõrvalejäetud.

Mure kurvem aspekt on asjaolu, et inimesed ei pruugi elu jooksul kordagi abi paluda. Seetõttu elatakse elu, mis võiks õigeaegse abi osutamise juures olla rõõmuküllane ja täisväärtuslik, hoopis ebakindla ja alaväärsena.

On leitud, et impro aitab vähendada stressi, sotsiaalset ärevust ning parandada suhtlemisoskuseid argielus. Soovime muuta vaimse tervisega seotud hoiakuid ja käitumist üksikisiku, kogukondade, Eesti ja Euroopa tasandil hoolivamaks.

Lähenemine läbi stand-up-, improkomöödia ja vaimse tervise kohvikute on uuenduslik viis selle valdkonna teemadega käsitlemiseks, mida on mujal maailmas edukalt rakendatud.

Huumor suurendab vaimset heaolu, parandab füüsilist tervist ning aitab toime tulla stressirohkete olukordadega. Inimesed armastavad naerda ja nali on hea meetod rasketest teemadest rääkida, võttes maha pinge, vähendades stigmatiseerimist ja võimaldades sõnumit kergemini edastada.

Oma tegemistes rakendame parimaid praktikaid, kohandades neid teadlikult Eesti oludele vastavaks ning tuginedes Peaasi.ee kümne aastasele kogemusele vaimse tervise vallas ja professionaalsetele partneritele.

Kellele?

Peaasi ajab naerma! projekti tegevused oleme disaininud nii, et praktilist kasu ja väljundit saavad just nimelt Lõuna-Eesti elanikud, sest Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kunstiline kontseptsioon Ellujäämise kunstid loob täiusliku võimaluse avada vaimse tervise teemasid Lõuna-Eestis uuendusliku, tavapärasest erineva nurga alt. Oma vaimse tervise hoidmine ning väärtustamine ongi ellujäämise kunst!

Meie suur unistus on jõuda ühel hetkel punkti, kus inimesed igas Eestimaa nurgas mõistavad, et neil on vaimne tervis, mida hoida ning toetada.

Milleks?

Peaasi ajab naerma! projekti eesmärk on:

  1. Vähendada vaimse tervise häbimärgistamist;
  2. suurendada vaimse tervise murede märkamist ja kogukondlikku tuge;
  3. suurendada inimeste teadlikkust ennast ja teisi toetavatest nippidest;
  4. ennetada vaimse tervise murede süvenemist;
  5. soodustada varajast abi ja toe otsimist;
  6. võimestada Lõuna-Eesti kogukondi vaimse tervise hoidmise teemadel võtma aktiivset rolli.

Soovid kaasa aidata?

Kui soovid panustada ja kaasa aidata vaimse tervise teadlikkuse tõstmisse ning stigmade murdmisse huumori abil, oled oodatud liituma projekti toetajatega. Olenemata sellest, kas olete üksikisik või ettevõte, on teie toetus hindamatu väärtusega. Ühiselt saame luua positiivseid muutusi ja näidata, et vaimne tervis on prioriteet, mis väärib tähelepanu ja toetust.

  • Pangakonto: EE797700771007268213 (LHV)
  • Saaja: Peaasjad Koolitus MTÜ

Oleme loomas Peaasi ajab naerma! vabatahtlike võrgustikku. Kutsume aktiivseid ja avatud südamega inimesi panustama vaimse tervise heaolu hoidmisesse.

Kui Sinagi tunned, et Sul on natuke vaba aega ja lisaenergiat, et vaimse tervise teemade edendamisse panustada, siis võta meiega ühendust SIIN. Kusjuures, selline tegevus on „kahesuunaline töö“ – aidates ja olles olemas teiste jaoks, aitad ka iseennast.

Võibolla soovid ise vabatahtlike koordinaator oma piirkonnas ja luua tegutsemisgrupp, kes panustab vaimsest tervisest rääkimise ja hoidmise kultuuri loomisse Eestis. Loomulikult oleme Peaasi.ee meeskonnaga nõuks ja jõuks Sulle terve protsessi vältel.

Ehk soovid Sinagi jagada meiega oma vaimse tervise lugu? Mis Sind ajas viimati nutma? Aga mis Sind ajas viimati naerma? Kirjuta meile – juba ootame Sinu kirja.

Tule etendusele

Lisaks Peaasi.ee muudele tegevustele, oleme koostöös improkomöödia praktiseerijate ning vaimse tervise spetsialistidega kohandanud Eesti oludele vastavaks mujal maailmas levinud lähenemise:

vaimset tervist toetav improteatri harrastamise formaat.

Soovime nende tegevustega panustada vaimse tervise probleemide süvenemise vähendamisse, luues ennetava ja vaimset tervist toetava kogukonnategevuse.

Õige pea, juba 22. mail saad osa vaimse tervise impro etendusest, arutelust ning töötoast Võrus Kandles.

Peaasi.ee ja Ruutu10 vaimse tervise impro: etendus, arutelu ja töötuba.

Järgmine etendus toimub 22. mail kell 18-20:30 Võru Kandles.

Üritusel näeb hoogsat, kaasavat ja naljakat improkomöödia etendust, kus Ruutu10 kogenud improviseerijad loovad lühikesi koomilisi improviseeritud sketše.

Pärast etendust toimub arutelu vaimse tervise ning improkomöödia seostest ja mõjust. Loodame kõigi osalejate abil luua mõnusa, aktiivse ja turvalise mõttevahetuse, et natukene rohkem avada ja uurida, mida head võib vaimset tervist toetav improkomöödia meile pakkuda.

Õhtu lõpus on võimalik osaleda arendavas improteatri töötoas. Üks asi on etendust näha ja naerda, aga hoopis maagilisem kogemus on seda ise teha, lõbutseda ja end arendada. Selleks ei pea olema andekas näitleja. Piisab vaid huvist midagi uut õppida. Kohti jagub 80 kiiremale registreerijale.

Üritus kuulub “Peaasi ajab naerma!” projekti alla, mis on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Sündmust toetab Aktiivsete Kodanike Fond, mida Eestis vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.

Vaimse tervise impro Sinu kogukonnas

Otsime vaimset tervist toetava improkomöödia harrastusgruppide läbiviijaid Lõuna-Eesti kogukondadesse!

Kas toimetad mõnes Lõuna-Eesti piirkonnas ja sooviksid oma kogukonnas luua meeldiva ja kasuliku vaba aja veetmise viisi, mis avaldab positiivset mõju ka osalejate tervisele?

MTÜ Peaasjad ja Ruutu10 ühisarendus:

  • Nö hobiklubi, kus mängitakse erinevaid improvisatsioonilisi mänge, tehakse lihtsamaid improvisatsioonilisi harjutusi ja stseene juhendamisel.
  • Kuidas aitab impro vaimset tervist toetada? Hinnanguvabadus, üksteise toetamine, kohalolek, meeldivad tunded, perfektsionismist lahti laskmine, toetab enesehinnangut ja enesekindlust.
  • Lisame juurde vaimse tervise teemalised arutelud harjutustele, harjutuste põhimõtete/kasulike mõjude rakendamine igapäevaelus,  materjalide jagamine ja nende põhjal arutlemine.
  • 2022. a. september-detsember saad läbida Ruutu10 improõppe 2 moodulit grupitreeninguna, mis aitab Sul paremini mõista improkomöödia formaati ja läbi proovida erinevaid harjutusi. Õpe toimub 1x nädalas 2 tundi korraga 4 kuu vältel.
  • 2023. a. jaanuar-aprill saad läbida spetsiaalse mooduli, mille käigus saad ettevalmistuse, kuidas oma kogukonnas läbi viia avatud improtunde (kõigile vanuses 16+ avatud praktilised ja lõbusad tunnid) spetsiaalselt vaimset tervist toetava suunaga. Õpe toimub 1x nädalas 2 tundi korraga, 8x selle perioodi vältel.
  • Vaimse tervise esmaabi koolitus (MTÜ Peaasjad 9,5h onlines).
  • Mentorlus ja tugi gruppide läbiviimise ajal MTÜ Peaasjad ja Ruutu10 poolt.
  • 2023 a. sept-dets hakkad vaikselt oma kogukonnas vaimset tervist toetavat improgruppi käivitama ja testima.
  • Saad ise valida, kellele gruppe läbi viima hakkad (nt töökohas, rahvamajas, koolis, vanemaealiste päevakeskuses vms). Ka gruppide sagedus ja täpne ülesehitus jäävad Sinu otsustada. Aktiivsete Kodanike Fondi toel saame võimaldada Sulle õppe tasuta läbimist ning järelmentorlust kui hakkad gruppe ellu viima. Gruppide läbiviimise eest me kahjuks maksta ei saa, kuid aitame leida selleks teisi võimalusi: küsida osalejatelt sümboolset tasu, rääkida läbi KOViga, otsustada gruppe läbi viia tasuta või mõne muu projekti raames jms.
  • 2024 a. jaan-dets viid oma kogukonnas regulaarselt läbi vaimset tervist toetavaid improgruppe. Ja loomulikult soovime, et improgruppide läbiviimine kogukonnas kestaks edasi ka pärast 2024. aastat. Need oskused ja võimalus neid kasutada jäävad Sulle kogu eluks!
  • Sul pole vaja kogemust ei improkomöödiast ega vaimse tervise teemadel. Küll aga on Sul vaja huvi mõlema valdkonna vastu, motivatsiooni õpe läbida ja harrastusgruppi ellu viia!

Vaimset tervist toetava improkomöödia väljaõppes osalemiseks pane oma huvi kirja ja me võtame Sinuga ise ühendust:

Tule 2. aprillil Nõo Kultuurikeskusesse vaimse tervise impro etendusele ja töötuppa – saad omal nahal vaimset tervist toetavat improkomöödiat kogeda!

Küsimuste korral võta ühendust: Sandra Liiv, sandra.liiv@peaasi.ee, +372 554 3794.

Teeme "Peaasi ajab naerma!" koos: