fbpx

Peaasi ajab naerma

Mis?

Peaasi ajab naerma! on osa Tartu 2024 kultuuripealinna põhiprogrammist, mille raames kutsume Lõuna-Eestis ellu vaimse tervise kohvikud, vaimse tervise teemalised improkomöödia harrastusgrupid ning stand-up etendused.

Vaimne tervis on oluline osa meie elust. Aga need mured on tihti nähtamatud ning häbimärgi pitsergia. Oluline on luua toetav ja hooliv vaimsest tervisest rääkimise kultuur.

Tule etendusele

Lisaks Peaasi.ee muudele tegevustele, oleme koostöös improkomöödia praktiseerijate ning vaimse tervise spetsialistidega kohandanud Eesti oludele vastavaks mujal maailmas levinud lähenemise:

vaimset tervist toetav improteatri harrastamise formaat.

Soovime nende tegevustega panustada vaimse tervise probleemide süvenemise vähendamisse, luues ennetava ja vaimset tervist toetava kogukonnategevuse.

Õige pea, juba 22. mail saad osa vaimse tervise impro etendusest, arutelust ning töötoast Võrus Kandles.

Peaasi.ee ja Ruutu10 vaimse tervise impro: etendus, arutelu ja töötuba.

Järgmine etendus toimub 22. mail kell 18-20:30 Võru Kandles.

Üritusel näeb hoogsat, kaasavat ja naljakat improkomöödia etendust, kus Ruutu10 kogenud improviseerijad loovad lühikesi koomilisi improviseeritud sketše.

Pärast etendust toimub arutelu vaimse tervise ning improkomöödia seostest ja mõjust. Loodame kõigi osalejate abil luua mõnusa, aktiivse ja turvalise mõttevahetuse, et natukene rohkem avada ja uurida, mida head võib vaimset tervist toetav improkomöödia meile pakkuda.

Õhtu lõpus on võimalik osaleda arendavas improteatri töötoas. Üks asi on etendust näha ja naerda, aga hoopis maagilisem kogemus on seda ise teha, lõbutseda ja end arendada. Selleks ei pea olema andekas näitleja. Piisab vaid huvist midagi uut õppida. Kohti jagub 80 kiiremale registreerijale.

Üritus kuulub “Peaasi ajab naerma!” projekti alla, mis on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Sündmust toetab Aktiivsete Kodanike Fond, mida Eestis vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.

Vaimse tervise impro Sinu kogukonnas

Otsime vaimset tervist toetava improkomöödia harrastusgruppide läbiviijaid Lõuna-Eesti kogukondadesse!

Kas toimetad mõnes Lõuna-Eesti piirkonnas ja sooviksid oma kogukonnas luua meeldiva ja kasuliku vaba aja veetmise viisi, mis avaldab positiivset mõju ka osalejate tervisele?

MTÜ Peaasjad ja Ruutu10 ühisarendus:

 • Nö hobiklubi, kus mängitakse erinevaid improvisatsioonilisi mänge, tehakse lihtsamaid improvisatsioonilisi harjutusi ja stseene juhendamisel.
 • Kuidas aitab impro vaimset tervist toetada? Hinnanguvabadus, üksteise toetamine, kohalolek, meeldivad tunded, perfektsionismist lahti laskmine, toetab enesehinnangut ja enesekindlust.
 • Lisame juurde vaimse tervise teemalised arutelud harjutustele, harjutuste põhimõtete/kasulike mõjude rakendamine igapäevaelus,  materjalide jagamine ja nende põhjal arutlemine.
 • 2022. a. september-detsember saad läbida Ruutu10 improõppe 2 moodulit grupitreeninguna, mis aitab Sul paremini mõista improkomöödia formaati ja läbi proovida erinevaid harjutusi. Õpe toimub 1x nädalas 2 tundi korraga 4 kuu vältel.
 • 2023. a. jaanuar-aprill saad läbida spetsiaalse mooduli, mille käigus saad ettevalmistuse, kuidas oma kogukonnas läbi viia avatud improtunde (kõigile vanuses 16+ avatud praktilised ja lõbusad tunnid) spetsiaalselt vaimset tervist toetava suunaga. Õpe toimub 1x nädalas 2 tundi korraga, 8x selle perioodi vältel.
 • Vaimse tervise esmaabi koolitus (MTÜ Peaasjad 9,5h onlines).
 • Mentorlus ja tugi gruppide läbiviimise ajal MTÜ Peaasjad ja Ruutu10 poolt.
 • 2023 a. sept-dets hakkad vaikselt oma kogukonnas vaimset tervist toetavat improgruppi käivitama ja testima.
 • Saad ise valida, kellele gruppe läbi viima hakkad (nt töökohas, rahvamajas, koolis, vanemaealiste päevakeskuses vms). Ka gruppide sagedus ja täpne ülesehitus jäävad Sinu otsustada. Aktiivsete Kodanike Fondi toel saame võimaldada Sulle õppe tasuta läbimist ning järelmentorlust kui hakkad gruppe ellu viima. Gruppide läbiviimise eest me kahjuks maksta ei saa, kuid aitame leida selleks teisi võimalusi: küsida osalejatelt sümboolset tasu, rääkida läbi KOViga, otsustada gruppe läbi viia tasuta või mõne muu projekti raames jms.
 • 2024 a. jaan-dets viid oma kogukonnas regulaarselt läbi vaimset tervist toetavaid improgruppe. Ja loomulikult soovime, et improgruppide läbiviimine kogukonnas kestaks edasi ka pärast 2024. aastat. Need oskused ja võimalus neid kasutada jäävad Sulle kogu eluks!
 • Sul pole vaja kogemust ei improkomöödiast ega vaimse tervise teemadel. Küll aga on Sul vaja huvi mõlema valdkonna vastu, motivatsiooni õpe läbida ja harrastusgruppi ellu viia!

Vaimset tervist toetava improkomöödia väljaõppes osalemiseks pane oma huvi kirja ja me võtame Sinuga ise ühendust:

Tule 2. aprillil Nõo Kultuurikeskusesse vaimse tervise impro etendusele ja töötuppa – saad omal nahal vaimset tervist toetavat improkomöödiat kogeda!

Küsimuste korral võta ühendust: Sandra Liiv, sandra@peaasi.ee, +372 554 3794.

20% OFF Coupon
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews
Summer20