13/04: Fookuses on vaimne tervis ja impro

13.aprillil saab Euroopa kultuuripealinn 2024 Tartu täis olema erinevaid vaimse tervise ja impro teemalisi töötubasid ja üritusi, et nende kahe koosmõju veelkord välja tuua ning töötubade ja praktikatega võimendada.

13.04 saab olema päev, kus nii improkomöödia huvilised kui ka selle harrastajad peaksid võtma suuna Tartusse Emajõe äärde. Samuti tuleks oma navigeerimissüsteem selles suunas seada vaimse tervise hoidmisest huvitatud inimestel ning – suurtel nalja ja naerusõpradel.

See päev Tartus Atlantise majas koosneb mitmest erinevast elemendist:

Hommik algab töötubadega, mis annavad hea ülevaate kuidas improvisatsiooni tööriistu saab arendada ning samal ajal kuidas neid kasutada oma vaimse tervise hoidmiseks ja tugevdamiseks. Töötubasid on nii algajatele kui edasijõudnutele kui ka neile, kes täitsa uut vaadet sellele oskusele juurde tahavad lisada. Noh, nagu uut pluginat oma olemasolevale improoskuse programmile lisada. Nimelt on just selleks külas oma pikema töötoaga ka Briti auhinnatud improgrupi Improbable liikmed Varshini Pichemuthu ja Niall Ashdown. Eesti keelseid töötubasid viivad läbi meie head nalja-partnerid Ruutu10 meeskonnast – Martin Junna ja Rauno Meronen.

Vahepalaks (16.15-17.15) avame Atlantise maja keskel Elava Raamatukogu, kus tunni vältel saab tulla kuulama “elavate raamatute” isiklikke lugusid, sest raamatud avavad end, kui osalejad hakkavad küsimusi küsima. Sel korral on Elavas Raamatukogus olemas raamatud pealkirjadega:  “Sisemine kriitik”, “Suhtlemisoskused”, “Esinemisärevus”, “Lahti laskmine” ja “Acceptance of Neurodiversity” ning nendeks on impronäitlejad, kes siis oma isiklikke vaimse tervise tasakaalustamise lugusid räägivad ja sinna impro harrastamise seose juurde põimivad. Elavas raamatukogus osalemine on tasuta, kuid tore oleks kui end registreeriksid

Ning naeru – ja naljahuvilised saavad juba kogunenud inimestele lisaks sammud just õhtupoole selle suure maja poole seada, sest kell 18.00 algab etendus, mis ühendab kõiki neid eelmainitud elemente. “Komöödiaõhtu 3 vaatuses” juures on kõige suurem komöödia selles, et mitte keegi ei tea, kuidas see lõppeb.

Ruutu10 töötoad

11.00-13.00 Töötuba: Sissejuhatus improvisatsiooni (Lisainfo ja piletid)

14.00-16.00 Improtöötuba: Hetkest hetkesse (Lisainfo ja piletid)

Improbable töötuba:

11-16 Improv Workshop: Exploration of Improvisational Practice (Lisainfo ja piletid)

16.15 – 17.15 “Elav Raamatukogu” on formaat, mille nimi võtab sisu kenasti kokku. Nagu ka klassikalises raamatukogus, saab siit uusi teadmisi, valides endale huvipakkuva raamatu. Vahe aga seisneb selles, et nii selles formaadis, kui ka meie “raamatukogus” on raamatud päris inimesed kes päris oma lugusid räägivad. Ning 13/04 on raamatutena neli improviseerijat, kes oma vaimse tervise ja impro seosest on huvilistele valmis rääkima.

Teemad:

  • Sisemine kriitik
  • Suhtlemisoskused
  • Esinemisärevus
  • Lahti laskmine
  • Acceptance of Neurodiversity

Kuidas meie “Elav raamatukogu” toimib?

Oodatud on kõik huvilised ning kohale jõudes saab valida endale just selle kõige huvitavama “raamatu”. Grupid huvilistest saavad paika, siis leitakse sobiv ühine ruum, kus “raamat” räägib oma lugu ning tekib arutelu, mille aluseks on osalejate küsimused. Aktiivne roll on lugejal – raamat vastab ja avab end, rääkides oma vaimse tervise väljakutsete ja impro seostest.

Elavasse raamatukogusse saad registreerida klikates siia.

Küll aga palume aegsasti kohal olla, et mitte väärtusliku aega ootamise ja organiseerimise peale panna!

18.00 etendus “Komöödiaõhtu 3 vaatuses”

Mida me teame sellest õhtust, on see, et laval on kogenud Eesti impronäitlejad ning teemaks meie emotsioonid ja kogemused, mis pisi sammudena igapäevaselt meie vaimset tervist mõjutavad. Aga see on alguspunkt, sest edasi juhib etendust publik ning sealt tulevate märksõnade abil liigub etendus edasi sinna, kus me keegi pole veel käinud…
On leitud, et impro aitab vähendada stressi, sotsiaalset ärevust ning parandada suhtlemisoskuseid argielus. Soovime muuta vaimse tervisega seotud hoiakuid ja käitumist üksikisiku, kogukondade, Eesti ja Euroopa tasandil hoolivamaks. Huumor suurendab vaimset heaolu, parandab füüsilist tervist ning aitab toime tulla stressirohkete olukordadega. Inimesed armastavad naerda ja nali on hea meetod rasketest teemadest rääkida, võttes maha pinge, vähendades stigmatiseerimist ja võimaldades sõnumit kergemini edastada. Peaasi.ee on viimased aastad projektiga “Peaasi ajab naerma” koostöös erinevate partneritega seda seost ka Eestis esile toonud ning erinevate nurkade alt katsetanud.
Projekti kulgu siiani kokku võttes saab öelda, et oleme selle seose (huumor ja vaimne tervis) tõestanud läbi publikumenu ja naerupahvakate kõlavuse. Huumor tõesti on mõnus tööriist, kuidas ka keerukamatel teemadel rääkida või oma isiklikest väljakutsetest rääkida.
Etendus on üks ja ainus, seega teist võimalust ei tule!

Juhime tähelepanu, et üritused on sobilikud vanusele 12+.

Projekt „Peaasi ajab naerma!“ on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

See projekt viiakse ellu koostöös Briti Nõukoguga Eestis sotsiaalse sidususe toetamiseks People To People Cultural Engagement programmi raames. Lisainfo Briti Nõukogu töö kohta Eestis: www.britishcouncil.ee

Lisaks toetab antud õhtu elluviimist projekt: “Vaimset tervist toetavad kogukondlikud tugitegevused Lõuna-Eesti maakondadesse.”, mida viiakse ellu Aktiivsete Kodanike Fondi toel, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.