Arvuti- ja internetisõltuvuse (digisõltuvuse) test

Selleks, et teada, kas Sul on ilmnenud ülemäärasest tegevusest digiseadmete vahendusel sõltuvuse tunnused või on Sinu tegevus seal muutumas problemaatiliseks, vasta testis esitatud väidetele.

Digiseadmete hulka kuuluvad arvutid, telefonid, tahvlid, mängukonsoolid (sh PlayStation, Xbox, Nintendo tooted) ja teised seadmed, mille läbi saab mängida, olla internetis vms.

Digiseadmetes aja veetmise all on mõeldud meelelahutuslikke tegevusi – piltide ja videote vaatamine, skrollimine, mängimine (nii online kui offline), ühismeedias viibimine, ostlemine, suhtlusprotaalides, foorumites viibimine, lihtsalt internetis kolamine jne.

Märgi ära iga väite vastusevariant, millega nõustud.

1. Kui sageli Sa leiad, et oled jäänud digiseadmesse „kinni“ (nt mänge mängima, skrollima, internetti kolama jms) kauemaks, kui algselt kavas oli?


2. Kui sageli jäävad Sul kohtustused täitmata ja/ või lükkad edasi oma tegevusi kuna veedad aega digiseadmes?


3. Kui sageli eelistad põnevat tegevust digiseadmes lähedusele oma partneri või kaaslasega?


4. Kui sageli lood uusi suhteid veebikeskkondades (sotsiaalmeedia, online suhtlemine, võrgupõhised mängud, suhtlusportaalid, foorumid jms.)?


5. Kui sageli väljendavad Sinu lähedased rahulolematust aja hulga üle, mida veedad digiseadmes erinevateks tegevusteks?


6. Kui sageli kannatab Sinu õppetöö tulemus aja hulga tõttu, mida veedad digiseadmes meelelahutuseks?


7. Kui sageli kontrollid esmalt oma e-kirju, infot sotsiaalmeedias või muud meelelahutuslikku infot, enne olulise tegevuse juurde asumist?


8. Kui sageli kannatab Sinu töö tulemuslikkus aja hulga tõttu, mida veedad digiseadmes meelelahutuseks?


9. Kui sageli pead vajalikuks õigustada oma tegevuse põhjuseid, kui kommenteeritakse Sinu digiseadmes veedetava aja hulka ning sealseid tegevusi?

10. Kui sageli blokeerid või heidad peast oma elu puudutavad häirivad mõtted ning leevendad oma häiritust hoopis tegevusega digiseadmes?


11. Kui sageli leiad end ootmas võimalust aja veetmiseks ning mõtlemas tegevustele digiseadmes?


12. Kas nõustud väitega, et elu lemmiktegevusteta digiseadmes oleks igav, tühi ja rõõmutu?


13. Kui sageli juhtub, et ärritud, nähvad või ignoreerid inimesi, kes segavad Sind parasjagu siis, kui oled hõivatud oma lemmiktegevustega digiseadmes?


14. Kui sageli on häiritud Sinu uni hilisõhtuste või öiste digiseadme kasutamise tõttu?


15. Kui sageli oled hõivatud mõtetest ja soovist veeta aega digiseadmes ajal, mil Sa seda tegelikkuses teostada ei saa?


16. Kui sageli lubad endale „Ainult paar minutit veel“ ?


17. Kui sageli on juhtunud, et Sa pole kinni pidanud (endaga) kokku lepitud digiseadme(te) kasutamise piirangutest?


18. Kui sageli Sa püüad varjata aja hulka, mille oled veetnud digiseadmes?


19. Kui sageli eelistad digiseadme seltsi väljaminekule või koosolemisele sõpradega/seltskonnaga?


20. Kui sageli juhtub, et oled ärritunud, tujukas, masenduses või halvas tujus, kui Sul pole võimalust veeta aega oma meelistegevusega digiseadmes ning koos võimalusega seda taas teha need ebameeldivad tunded kaovad?


Tulemused:

Nüüd liida enda poolt valitud vastuste ees olevad numbrid kokku. Mida kõrgema skoori sa saad, seda probleemsem Sinu arvutikasutamine on. Järgnevalt on toodud skaala, mis aitab tulemust tõlgendada.

Vähem kui 20 punkti

Sinu puhul ei ole tegemist probleemse arvuti või digiseadmete kasutamisega.

20 - 49 punkti

Oled tavapärane arvutikasutaja. Mõnikord viibid Sa arvutis küll mõnevõrra kauem, kui vaja, kuid Sa kontrollid oma arvutis veedetavat aega ja tegevusi.

50 -79 punkti

Sul esineb aeg-ajalt või sageli probleeme, mis on seotud arvuti kasutamisega. Sul tuleks endale selgeks teha arvuti kasutamise negatiivne mõju oma igapäevasele

80 - 100 punkti

Arvuti kasutamine põhjustab Sulle olulisi probleeme. Sa peaksid hindama arvuti kasutamisega seotud negatiivseid mõjusid oma  igapäevaelule ja võtma ette sammud arvuti kasutamise vähendamiseks.