Toimetulek psühholoogilise traumaga

DelfiTV: Kadri-Liis KülmViljandis toimunud tragöödia põhjuste ja asjaolude kohta on meil praegu teada vaid loetud faktid. Nagu meie President ütles, tegemist on kogu Eesti tragöödiaga. Ka Peaasi.ee meeskond on vapustatud ja avaldab kaastunnet kõigile asjaosalistele.
Sellist tüüpi sündmus võib tekitada rohkesti erinevaid raskeid tundeid ja vähendada usaldus- ja turvatunnet maailma suhtes. Esimese sammuna peame hakkama kõikuma löönud turvatunnet taastama. Viljandis toimunud tragöödia ei ole igapäevane sündmus, selle kordumine tõenäosus on ülipisike.

Mida me teha saame? Saame pöörata tähelepanu enda ja oma lähedaste vaimsele heaolule. Kui oleme ise rahulikud ja tasakaalukad, saame toetada ka teisi.
• Ära jää üksi oma raskete tunnete ja mõtetega ja ära jäta üksi oma lähedasi. Paljudele inimestele on abiks rasketest tunnetest rääkimine. Osale inimestest ei sobi rääkimine, vaid pigem tegutsemine, näiteks sport. Igal juhul on abiks rääkimist lubava õhkkonna loomine ja valmisolek ära kuulata. Kuulamine võib olla raske, eriti kui me kohe midagi otseselt teha ei saa. Peame meeles, et kuulamine ise on abiks ja kui ise kuulata ei suuda, saame anda abi pakkuvate organisatsioonide kontaktid.

• Pööra tähelepanu elementaarsetele vajadustele, nagu uni ja söömine, ära jäta vahele söögikordi ja minna tavalisel ajal kindlasti magama.
• Katsu jätkata oma igapäeva tegevusi ja rutiini.

Proovi kasutada kõiki enda rahustamise vahendeid, mis varem on aidanud, välja arvatud alkohol või teised mõnuained. Mõnele inimesele sobib rahustav muusika, mõnele oma perega koos olemine, looduses olemine.
Proovi uusi enda rahustamise vahendeid, mis kindlasti toimivad, näiteks hingamisharjutused.
https://peaasi.ee/arevushaired/kuidas-ennast-ise-aidata/

• Kui järgnevatel päevadel tunne kergemaks ei lähe, kui püsib ärevus ja hirmutunne, söögiisu on rikutud ja uni häiritud või tekivad keskendumisraskused, füüsilise tervise vaevused või muud häirivad tundmused, on mõistlik abi otsida.

Meie nõustaja Kadri-Liis Külm mõtleb kaasa ja annab nõu:

Vaata ka traumapsühholoog Maire Riisi ja koolipsühholoog Triin Kahre soovitusi:
http://uudised.err.ee/v/eesti/59939ec2-cf12-4cf7-8d53-91a806cb909e

Info ja abi veebis ja telefoni teel:
Viljandi Rajaleidja telefon: 735 0700
Peaasi.ee
Lahendus.net
Lastekriis.ee
Eluliin: 6558 088
Usaldustelefon: 126 (24h)
Lasteabi: 116111 (24 h)
Vastupidavust ja avatust soovides,
Peaasi.ee meeskond