PÜSIME KOOS!

Kutsume kõiki inimesi vaimse tervise kuu jooksul üksteisele vähemalt 15 minutit päevas vahetut tähelepanu jagama. #püsimekoos 15-minuti väljakutse võib seisneda rääkimises, koos sportimises, loodusesse või jalutama minemises ja muus meelepärases omavahelise suhtluse elemendiga tegevuses. Nii kodus, koolis või lasteaias kui tööl võiks sellel ajal 15 minutiks panna nutitelefonid kõrvale ja jagada teisele oma vahetut tähelepanu. Oluline on märgata ja hoida inimestevahelisi suhteid. Oluline on, et Püsime koos! Jaga oma kogemusi ja lugusid #püsimekoos Leiad siit lehelt soovitusi 15 minuti sisustamiseks.

TULE VAIMSE TERVISE ESMAABI KOOLITUSELE! Kas oskad märgata oma sõbra, sugulase, tuttava või kolleegi vaimse tervise murele viitavaid käitumisviise? Kas Sa tead, mida ja kuidas öelda, kui märkad kellegi vaimse tervise raskusi? Kuidas reageerida, kui keegi Sulle oma mure jagab? Uuri lähemalt, vaata videoid, kuula podcaste ja registreeru vaimse tervise esmaabi koolitusele!

Sotsiaalkindlustusamet korraldab eesliinitöötajatele mõeldud psühholoogilise esmaabi koolitusi üle-Eesti. Koolitused on mõeldud spetsialistidele, kes pakuvad kriisisündmuse üle elanud inimestele psühhosotsiaalset abi ja tuge. Koolitused toimuvad üle Eesti septembrist detsembrini. Uuri lähemalt!

KUIDAS SISUSTADA 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS LASTEAIAS JA ALGKOOLIS?

Paljude perede ja ka laste jaoks on muutlikud ajad ellu pingeid toonud. Pingete leevendamiseks on hea võimalus tekitada juurde positiivseid emotsioone. Mis sobiks selleks paremini, kui mängida midagi koos endale kalli inimesega? Segamatult, ilma ekraanide ja muude kohustusteta. Kasvõi 15 minutit päevas.

Mängi minuga plakat

Kui soovite laste vaimset tervist tugevdada, võtke kasutusse ka Peaasi.ee koostatud tunnikavad, töölehed ja harjutused. Need aitavad lastel oma tunnetega paremaks sõbraks saada.

Tehke koos rühmaga või klassiga ajurünnak, iga laps pakub välja oma lemmikmängu, mida talle meeldib endale oluliste täsiskasvanutega mängida. Printige välja Meie lemmikmängude tööleht, täitke ära ja pange meenutuseks nähtavale kohale.

Meie lemmikmängud

Iga laps saab kujundada ja sisustada isikliku “pileti”. Piletile võib kirjutada või joonistada mängu, mida laps soovib kodus endale kalli inimesega mängida. Pileti saab anda kodus üle ja kõik asjaosalised saavad enda ellu häid tundeid juurde tekitada. Printige välja Palun mängi minuga piletid. Mõnusat mängimist kõigile!

KUIDAS SISUSTADA 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS KOOLIS?

MÄNGIGE PÜSIME KOOS BINGOT – KES ON KÕIGE SUUREM VAIMSE TERVISE SÕBER MEIE KLASSIS?

TEHKE KLASSIGA AJURÜNNAK JA MÕELGE VÄLJA TEGEVUSI, MIDA SAAB ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS 15 MINUTIGA TEHA.

Täitke Minu vaimse tervise töövihikut kas koos klassiga või iseseisvalt!

Arutlege, mida saab igaüks teha oma vaimse tervise heaks, kasutage tunnikavasid, töölehti ja harjutusi.

KUIDAS SISUSTADA 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS TÖÖKOHAL?

7 sammu meeskonnale, et üheskoos vaimset tervist paremini hoida #püsimekoos — See on üleskutse teha koos meeskonnaga ajurünnak, mida meie saame vaimse tervise hoidmiseks 15 minuti jooksul teha.

Samm 1: Arutage meeskonnaga, mida tähendab vaimne tervis ja heaolu teie jaoks.

Samm 2: Iga meeskonnaliige saab valitud aja (nt 5-7 minutit) jooksul üles kirjutada, milliseid 15-minuti tegevusi võiks teha koos meeskonnaga vaimse tervise toetamiseks. Soovi korral võib kirjutada ka pikemaid tegevusi.

Samm 3: Iga meeskonnaliige loeb oma tegevused ette ja need kirjutatakse ühiselt üles ühte kohta kokku/või korjatakse kõik ettepanekud anonüümselt kokku, loetakse ühiselt ette ja kirjutatakse üles ühte kohta kokku.

Samm 4: Üheskoos otsustatakse, milliseid tegevusi üheskoos proovitakse ning pannakse paika lähema kuu plaan. See on meeskonna otsustada vastavalt tegevustele ja võimalustele, kui tihti neid tegevusi teha. Mõni meeskond soovib ja saab võtta iga päev 15 minutit vaimse tervise heaks ning mõni teine meeskond kord nädalas. Peaasi.ee soovitus on võtta see aeg vähemalt 1x nädalas!

Samm 5: Koos pannakse paika vaimse tervise tegevuste plaan järgmiseks kuuks. See on soovitav välja kirjutada ühisesse infokanalisse, et kõik seda näeksid. Iga tegevuse osas lepitakse kokku, kes selle elluviimise eest peamiselt vastutab. Samas on oluline, et see poleks ühe inimese huvi, vaid kõik meeskonnaliikmed on samuti valmis vastutama selle eest, et tegevusi ellu viidaks.

Samm 6: Viige tegevusi ellu.

Samm 7: Kuu aja pärast arutage läbi, kuidas läks – mis meeldis rohkem ja mis vähem ja kuidas selle teemaga edasi minna. Oluline on mitte kritiseerida üksteise ideid, vaid vaadelda koos, miks mõni asi õnnestus paremini kui teine ja mida saab tulevikus teisiti teha.

Vaadake koos vaimse tervise esmaabi õppevideoid!

Kuulake ühiselt vaimse tervise podcaste!

Tutvuge vaimse tervise hea tavaga töökohal!

Täitke Minu vaimse tervise esmaabi töövihikut!

Osalege vaimse tervise esmaabi koolitusel!

MÄNGIGE PÜSIME KOOS BINGOT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS JA TEIST VÕIB SAADA

KÕIGE SUUREM VAIMSE TERVISE SÕBER!

VÕTKE 15 MINUTIT ENDA JA TEISTE VAIMSE TERVISE HEAKS KOGU MEESKONNAGA. KASUTAGE PEAASI.EE SOOVITUSI VÕI LEPPIGE KOKKU NEED, MIS JUST TEILE HÄSTI SOBIVAD.

Tehke iga koosoleku raames põgus vaimse tervise check-in. Kasutage viisi, mis sobib just teie meeskonnale. Näiteks:

  • Igaüks kirjeldab, kuidas tal praegu läheb.
  • Kasutage vaimse tervise valgusfoori, igaüks ütleb, kas ta on rohelises, kollases või punases tsoonis.
  • Näidatakse pöidlaga üles, alla, vahepeale.

Kui sul on päeva jooksul 15 mintutit aega, et teistele toeks olla või midagi mõnusat teha, anna sellest märku!

  • Jäta oma lauale silt, et sul on täna 15 minutit.
  • Märgi suhtluskanalites oma staatuseks, et oled 15 minutit kellegi jaoks olemas.
  • Ütle see võimalus välja hommikusel koosolekul.