Kompulsiivne seksuaalkäitumine kujuneb enamasti välja toimetulekuks kroonilise stressiga (mille allikad võivad olla väga erinevad) . Iseenesest on seks ja eneserahuldamine igati funktsionaalsed ning tervislikud viisid negatiivsete tunnete ja stressi maandamiseks, aga ka teiste toimetulekumehhanismidega võivad probleemid hakata tekkima siis, kui üks neist muutub ülekaalukaks või lausa ainsaks viisiks ennast toetada.
Seega on antud käitumise välja kujunemise ennetamiseks parim viis mitmekesistada oma toimetulekuoskusi ning anda endast parim, et säilitada elus tasakaal, toetada oma vaimset tervist ning õppida ennast toetama.
Samuti tasub meeles pidada, et normi piirid on seksuaalsuse puhul väga laiad ning enda hukkamõistmisel oma seksuaalsete soovide pärast on tihti negatiivsemad tagajärjed kui käitumisel endal. Kui partnerite vahel esineb erinevusi ihas (nii sisus kui tiheduses), siis ei tähenda see seda, et ühe seksuaalsus oleks õigem kui teise oma. On normaalne, et kahe inimese seksuaalsed soovid ja eelistused ei ole täpselt samad. Samuti nagu ei ole kahe inimese toidueelistused ja isud täpselt sama suured, sama sagedased, samaaegsed või samade toitude järgi.