Võta endale märkmik, kuhu paned kirja kõik tähtsad lähedase surmaga seotud praktilised asjad – kuhu helistasid, kellega rääkisid, millal ja mis kokkulepe jäi, mida on vaja teha, kuhu on vaja teatada. Sa ei pruugi neid asju hiljem mäletada.
Teadaandmine. Tee nimekiri pereliikmetest ja sõpradest-tuttavatest, kellele on vaja teatada. Sina ei pea olema see, kes raske sõnumi kõigini viib. Need kõned võivad olla emotsionaalselt väga koormavad. Oled hetkel väga tundlik teiste inimeste reaktsioonide ja küsimuste suhtes. Hoia ennast. Otsusta, kellele Sul on tingimata vaja isiklikult rääkida ning kellele saaks teada anda Sinu poolt valitud usaldusisik.
Matused. Võta ühendust haigla, kohtuekspertiisi labori või perearstiga. Arst vormistab surmateatise elektroonselt. Üldjuhul teab arst lahkunu Eesti isikukoodi ja edastab surma kohta info rahvastikuregistrisse, kus registreeritakse surm automaatselt. Sellisel juhul ei ole lahkunu lähedasel vaja perekonnaseisuasutuses (kohalikus omavalitsuses) surma registreerida. Ka esmase surmatõendi väljastab tervishoiuasutus. Pärast surmatõendi saamist saad hakata matuseid korraldama.
Võta ühendust matusebürooga. Palu, et keegi tuleks Sinuga kaasa ja aitaks valikuid teha ning otsustaks vähem olulisi üksikasju. Võta ühendust kohaliku omavalitsusega matusetoetuse saamiseks. Uuri pangast võimaluse kohta saada toetust matusekulude kandmiseks surnu pangakontol olnud raha arvelt.
Kirjuta matusekõne või järelehüüe, kui soovid. Otsi välja fotod-videod, kui soovid neid kasutada mälestustalitusel või peiedel.
Asjaajamine ametiasutustega. Tee nimekiri kohtadest, kuhu on vaja helistada – töökoht, lasteaed, kool, pank, kindlustus jne. Küsi siin abi sõprade, sugulaste või naabrite käest, Sina ei pea olema see, kes teatab ametiasutustesse ja teenusepakkujatele.
Kui lahkunust jäid maha lapsed või muud ülalpeetavad, võta ühendust Sotsiaalkindlustusametiga toitjakaotuspensioni taotlemiseks.
Otsi üles tähtsad dokumendid nagu isikutunnistus, sünnitunnistus, abielutunnistus, panga- ja kindlustusdokumendid, pärimisdokumendid (kui neid on), olulised lepingud jms. Pärimisasjade osas võta ühendust mõne notaribürooga.
Igapäevaelu pisiasjade korraldamine. Tee nimekiri igapäeva toimetustest, milles vajad abi – nt poes käimine, söögitegemine, lapsehoid, aia korrashoid, parandustööd, koristamine jms. Korralda hoolitsemine nende eest, kelle eest hoolitses enne Sinu lahkunud lähedane (nt lemmikloomad). Sulge lahkunu e-posti ja sotsiaalmeedia kontod ja/või teavita nende kaudu oma lähedase surmast.