Koolitajad

Agne on pereterapeut ja Peaasjad MTÜ koolitaja.

Nõustamis- ja teraapiatöös usub Agne probleemide leevendamisse ja lahendamisse peresüsteemi kaudu.

Koolitajana peab ta oluliseks levitada hoiakuid, teadmisi ja oskusi, mis aitavad raskemaid kriise ära hoida, suhteid parandada ja isiklikku heaolu suurendada

Oma vaimse tervise eest hoolitseb Agne tervisespordi ja koorilaulu abil ning saab positiivseid emotsioone loodusest, heast muusikast, suhetest lähedastega, raamatutest ja teatrist.

Ailen on kliiniline lapsepsühholoog Tallinna Lastehaiglas ja Peaasjad MTÜ koolitaja. Tal on kognitiiv-käitumisteraapia ja dialektilise käitumisteraapia põhiväljaõpe. 

Koolitajana keskendub Ailen teemadele, mis puudutavad enda vaimse tervise hoidmist, vaimse tervise esmaabi pakkumist teistele, ja tasakaalu otsimist sobiva abi pakkumise ja vaimse tervise raskuste kui normaalse elu osa vahel. 

Enda vaimset tervist toetab ta uute tegevuste proovimise, pere ja koeraga toimetamise, sõpradega aja veetmise ja psühholoogiateadmiste rakendamisega ka iseenda puhul.

Anna Leena on lõpetanud Tartu Ülikooli psühholoog-nõustaja magistriõppe. Igapäevaselt tegutseb ta Peaasi.ee Keskuses noortenõustaja ja võrgustikutöö juhina. 

Oma vaimse tervise hoidmiseks harrastab ta sügavaid hingetõmbeid, head und ja pikki jooksudistantse.

Anna Nõmmik on kliiniline psühholoog ja Peaasjad MTÜ koolitaja.

Kliinilises töös on Anna peamiselt töötanud noorukitega ning nende peredega, kellele valmistavad muret meeleolu- ja söömishäired.

Koolitades on Anna jaoks oluline panustada vaimse tervise probleemide ning nende süvenemise ennetusse.

Enda vaimse tervise eest hoolitseb Anna vaimse tervise vitamiinide abil, väärtustades koostegevusi oma lähedastega, elades vaimseid pingeid välja trennis, õppides uut ja minnes vahepeal mugavustsoonist välja, logeledes ja magusaga maiustades.

Annegrete on omandanud magistrikraadi Tallinna Ülikooli lastekaitse ja sotsiaalpedagoogika suunal. Ta on töötanud ligi 20 aastat riskikäitumisega noorte ja nende võrgustikega ning on koolitanud nii noori, lapsevanemaid kui ka spetsialiste.

Enda vaimset tervist hoiab ta lugedes ja trenni tehes, reisides ning enda lastega aega veetes ja end erialaselt edasi arendades.

Psühholoog, perenõustaja

Dina on erialalt sotsiaaltöötaja ja loovterapeut tantsu- ja liikumisteraapia suunal. Vaimse tervise valdkonnas on ta tegutsenud üle kümne aasta. Talle südamelähedased teemad on komorbiidsed psüühikahäired ja kitsamalt ka sõltuvusprobleemid.

Vaimset tervist hoiab Dina omandatud teadmisi ja kogemusi oma ellu integreerides ning püüdes olla maksimaalselt tänulik ja väärtustada elu.

Elina on ametilt psühholoog ning spordi- ja esinemispsühholoogia konsultant. Tal on üle 20ne aasta koolitajakogemust, harides erinevaid sihtgruppe ametnikest sportlasteni. Oma koolitustel armastab ta keskenduda tõenduspõhistele, kuid praktilistele ja positiivsetele soovitustele. 

Vaimse tervise hoidmiseks harjutab teadlikult kolme positiivse psühholoogia võtet: treenib tänulikkust, harjutab heategusid ning peab päevikut.

Elliko on hariduselt psühholoog ning tegutseb ka igapäevaselt psühholoogina. Lisaks on ta läbinud ka superviisori/coachi väljaõppe. Pikka aega on ta tegelenud peamiselt töönõustamisega erinevates ametirollides: ta on olnud karjäärinõustaja, superviisor, coach. Stress, läbipõlemine ja enda hoidmine on märksõnad, millele ta koolitajana tähelepanu pöörab. Enda vaimset tervist hoiab läbi koorilaulu, reisimise ja mõnusate suhete.

Ere on hariduselt psühhiaater. Ta töötab Tallinna Lastehaiglas Laste Vaimse Tervise Keskuses lastepsühhiaatrina. Vaimse tervise valdkonnas huvitavadki teda eriti lastepsühhiaatriat puudutavad teemad. Ere on ka Peaasi.ee asutaja ja juhatuse liige, kes mõtleb organisatsioonid kaasa väga erinevatel teemadel.

Enda vaimset tervist hoiab Ere kõige rohkem suhtlemise ja rõõmsate hetkedega, aga ka omaette olemise ja magamisega. Lisaks proovib ta leida võimalusi liikumiseks.

Gea on hariduselt psühholoog, superviseeritav pereterapeut ning õppinud erinevate juhendajate käe all nii Eestis kui Hollandis teadveloleku (mindfulness) tehnikaid, mida aktiivselt ka oma töös rakendab. MTÜ-ga Peaasjad on ta mitmetes rollides olnud seotud juba ligi 10 aastat, millest viimased eeskätt koolitajana. Gea südameteemad nii erialaselt kui eraelus on seotud vaimse tervise vitamiinide, teadveloleva vanemluse ning loova eneseväljendusega (on see siis joonistades või kirjutades) ning see aitab ka tal endal kõige paremini isikliku hea vaimse tervise ratast veeremas hoida.

Gerli on lastepsühhiaatria arst-resident, kes on omandanud üldarsti kutse ning töötab käesolevalt 4. aastat psühhiaatria valdkonnas nii laste ja noorukite kui täiskasvanutega. Residentuuri raames on ta läbinud ka kognitiiv-käitumusliku psühhoteraapia, pereteraapia ja psühhoanalüütilise teraapia sissejuhatava koolituse. 

Oma vaimse tervise hoidmiseks puistab ta igasse päeva natuke vaimse tervise vitamiine. Eriti turgutavad teda pikad pühapäeva hommikud, jalutuskäigud looduses ning hetked lähedastega.

Hedvig on peaasi.ee nõustaja, koolitaja ja tegevusteraapia tudeng, kes on varasemalt õppinud muusikateraapiat ja kogemusnõustamist. Hedvig on pikka aega tegutsenud vaimse tervise alase aktivismiga ning olnud Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise juhatuse liige. Ta on viinud läbi regulaarseid “mölateraapia” nimelisi tugigruppe, esindades noori erinevatel üritustel ning tegeledes mitmete projektide ja põnevate algatustega. Mitmesuguste vaimse tervise raskuste ja kogemustega noorte heaolu on Hedvigi jaoks olnud südameasi, ning lisaks on ta tugiisikuna tegelenud ka lastega.

Johanna on Tartu Ülikooli psühholoogia magistrant, kes on alates 2022. aastast aktiivselt edendanud vaimse tervise kohvikute korraldust. Varasemalt on Johanna lõpetanud Tartu Ülikooli sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika eriala, seega vaimse tervise küsimusi vaatleb ta laiemas sotsiaalses ja ühiskondlikus kontekstis. Lisaks on Johannal taskust võtta kogemusi nii lasteaiatöös kui ka Ohvriabis.

Oma vaimse heaolu hoidmiseks lubab Johanna endale teadlikult puhkehetki ilma süümepiinadeta, nautides voodis lesimist, raamatute lugemist või joogatreeninguid.

Julia töötab psühholoogina Pärnu Haigla psühhiaatria osakonnas ning Pärnumaa laste ja noorte vaimse tervise keskuses. Psühholoogia eriala on ta omandanud Tartu Ülikoolis magistriastmes. Üle kümne aasta on ta olnud psühholoog ka Tartu Maarja Koolis ja -Tugikeskuses, kus ta sai kogemuse töötades raske ja sügava puudega lastega. Erivajadustega lastega töös on olnud tema suureks huviks autismispektrihäire ja aktiivsustähelepanuhäirega laste toimetuleku toetamine.

MTÜ Peaasjades töötab Julia koolitaja ja e-nõustajana. Peamised koolitusvaldkonnad on vaimse tervise esmaabi, stress ja läbipõlemine ning psüühikahäire stigma.

Kadi on õppinud Tallinna ja Tartu Ülikoolis psühholoogia erialal magistri tasemel.  Ta on vaimse tervise valdkonnas tegutsenud ja pidevalt oma erialaseid teadmisi ja oskusi edasi arendanud aastast 2015. Kadil on kliinilise psühholoogi kutsetunnistus. 

Oma vaimse tervise toetamiseks hoiab ta oma suhteid ja huvisid, leiab aega nii lösutamiseks kui liikumiseks.

Karin on omandanud psühholoogia bakalaureusekraadi Tartu Ülikoolis. Lisaks koolitamisele tegeleb ta Peaasi.ee keskuses noorte nõustamisega. Enda vaimset tervist toetab ta õues viibimise muusika ja mõnusa huumoriga.

Karmen on psühholoog ja pereterapeut. Igapäevaselt töötab koolipsühholoogina ning võtab kliente vastu erapraksises. Karmen on Eesti Koolipsühholoogide Ühingu juht, koordineerides koolipsühholoogia valdkonna arengut Eestis. Tegutseb ka koolitajana, viies lisaks VTEA-le läbi Gordoni perekooli, Imeliste Aastate ning PREP-paarisuhtekoolitusi. Karmen esineb tihti erinevatel konverentsidel ja võtab vaimse tervise teemadel sageli sõna meedias.

Enda vaimset tervist hoiab Karmen nii, et hoiab tööd ja puhkeaega, vaimset ja füüsilist tegutsemist ning suhtlemist ja omaette olekut teadlikult tasakaalus, käib kirikus ja teeb kiirkõndi.

Kati on õppinud baasteadmisi psühholoogiast Tartu Ülikoolis ning spetsialiseerunud kliinilise ja organisatsioonipsühholoogiale magistriõppes Itaalia Bergamo Ülikoolis. Ta on töötanud haridusvaldkonnas psühholoogina viimased neli aastat ning omab koolipsühholoogi kutsetunnistust.

Oma vaimset tervist hoiab ta tehes jõutreeninguid, käies jalutamas ning veetes aega lähedaste ja koduloomaga.

Kerttu on lõpetanud psühholoogia magistriõppe Tallinna Ülikoolis ning on töötanud vaimse tervise valdkonnas nii psühholoogi kui ka noortenõustajana. Igapäevaselt tegutseb ta Peaasi.ee koolitusvaldkonnas koolitusi koordineerides kui ka läbi viies. Enda vaimset tervist hoiab Kerttu värskes õhus liikumise, tantsimise ja lähedastega koos olemisega.

Kristel on kutsega spordipsühholoog, kes on saanud baashariduse Tartu Ülikooli psühholoogia bakalaureuseõppes ning Jyväskylä ülikooli magistriõppes spordipsühholoogias. Lisaks omandas ta doktorikraadi Tallinna Ülikoolis. Baasharidusele lisaks on ta täiendanud ennast süvitsi erinevate aktsepteerimise ja pühendumise teraapia kursuste kui teadveloleku lähenemise suunal. Ta on ka akrediteeriud teadveloleku lähenemise õpetaja.
Enda töös lähtub ta uudishimu, avatuse, ühendumise ja teadliku pingutuse väärtustest. Temaga koostöös on olulisel kohal kaasamine, diskussiooni tekitamine, kasulike mugavustsoonist väljaminemise hetkede loomine ja süsteemsus, järjepidevus arenguprotsessis.

Enda vaimset tervist arendab ta koostöös oma mentoriga, teadveloleku lähenemise enda elus rakendamise, igapäevase spordi tegemise, kultuuri nautimise ning inimestelt õppimise, kellega saab sügavuti teemadesse minna ja endasse vaadata.

Külli  on õppinud Tartu Ülikoolis sotsiaaltööd ja kõrvalerialana psühholoogiat ning omandanud magistrikraadi Tallinna Ülikooli eripedagoogika ja nõustamise suunal. Ta töötab juba  üle 30 aasta erihoolekande- ja rehabilitatsiooni valdkonnas praktiku, koolitaja ja superviisorina. 

Enda vaimset tervist hoiab ta looduses liikudes.

Liisi on hariduselt psühholoog, kes töötab igapäevaselt MTÜ Peaasjad noortenõustajana ning -koolitajana. Oma töös peab Liisi oluliseks, et iga noore tugevused saaksid välja toodud ja noor kogeks mõistmist oma mure osas. Koolitana pakuvad huvi vaimse tervise esmaabi ning ärevuse teemadel kõnelemine. Oma vaimse tervise hoidmiseks kasutan teadveloleku tehnikaid, nokitsen aias ning tegutsen koos perega.

Linda-Mai Larin on sertifitseeritud kliiniline psühholoog ja koolitaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli bakalaureuse- ja magistriõppe kliinilise psühholoogia erialal ning läbinud pooleaastased praktikumid Moskva Riiklikus Ülikoolis ja Moskva Kõrgemas Majanduskoolis psühholoogia teaduskondadel. Ta on saanud põhjaliku väljaõppe nii kognitiiv-käitumisteraapia kui ka dialektilise käitumisteraapia alal. Linda-Mai praktiline kogemus hõlmab tööd Tallinna suurimates psühhiaatriakliinikutes ja -keskustes, kus ta on tegelenud psüühikahäirete diagnostika ja raviga nii täiskasvanutel kui noorukitel. Tema peamisteks huvi- ja ekspertiisivaldkondadeks on meeleoluhäired, ärevushäired, söömishäired ning sõltuvushäired. Linda-Mai esineb sageli kutsutud eksperdina ETV+ ja Raadio 4 saadetes.

Marit on õppinud Tallinna Ülikoolis sotsiaaltööd ja Hollandis, Utrechti Ülikoolis sotsiaalpoliitikat (MSc). Praegu on ta läbimas pereteraapia sissejuhatavat kursust. Suurema osa oma tööelust on ta aga pühendanud noortevaldkonda ja noorsootööd arendades. Vaimse tervise valdkonnas on Mariti suur soov panustada laste ja noorte vaimse tervise hoidmisele enne häirete tekkimist, et juhul, kui probleemid ka millalgi tekivad, oleks neil oskus ennast toetada ja julgus abi otsida.

Mariti töö Peaasi.ee-s on igapäevaselt seotud haridusvaldkonna juhtimisega.

Enda vaimse tervise hoidmise osas, tunnistab ta, on veel ruumi arenguks. Aga tema hinge ja aru toidavad kõige enam lugemine, looduses viibimine, uni, toit ja tema inimesed.

Merilin on Bristoli ülikooli magistrikraadiga kasvatuspsühholoog (MSc). Merilini igapäevatöö on koolitamine vaimse tervise, võrdsuse ja aju arengu teemadel, lisaks tegeleb ta süvitsi interdistiplinaarse feminismiga ning uurib tervisega ja inimeseks olemisega seotud müüte ja stigmasid meditsiinilisest, ühiskonnakriitilisest ja psühholoogilisest vaatevinklist. 

Eesti Seksuaaltervise Liit tunnustas teda 2020. aasta seksuaaltervise edendaja tiitliga @jesslapsed konto vedamise eest.

Oma vaimset tervist hoiab Merilin sõnumitele mitte vastates, valjult lemmikmuusikale kaase lauldes ning enda või sõprade diivanitel logeledes.

Merlel on semiootika ja kultuuriteooria magistrikraad, mille omandamise käigus uuris ta lähemalt seda, kuidas noored Eestis räägivad vaimse tervise ja selle probleemide teemal. Oma õpingud jätkab ta Tartu Ülikoolis sotsioloogia doktorantuuris, kus tema fookusteemaks on vaimne tervis, abi otsimine ja stigma.

Vaimse tervise valdkonnas paelub Merlet stigma ehk häbimärgistamise temaatika, mis väljendub lisaks hoiakutele sageli ka inimeste keelekasutuses. Seeläbi pakub põnevust seegi, mis on need sõnalised ja praktilised viisid, kuidas pakkuda tuge vaimse tervise raskuste korral. Koolitusi teeb ta sagedasti ka läbipõlemise ennetamise teemal. 

Oma vaimset tervist hoiab sellega, et juhib teadlikult oma töökoormust ja jätab graafikusse ruumi nii hingetõmbeajaks kui ka ootamatusteks. Lisaks püüab igasse päeva mahutada natuke õues liikumist, aega lähedaste ja loomadega ning killuke loomingulisust.

Minna on Tartu Ülikoolis lõpetanud psühholoog-nõustaja magistriõppe ning varasemalt õppinud ka füsioteraapiat ja vaimse tervise füsioteraapiat Norras. Varasemalt on ta töötanud nii riigi- kui erasektoris nii Eestis kui välismaal. Peaasjades tegutseb ta psühholoog-nõustaja, koolitaja ja arendustegevustesse panustajana. Minna jaoks on oluline, et nii nõustamistel kui koolitustel oleks turvaline õhkkond ja teadlikult hoitud meeleolu, mis soodustaks vaimse tervise teemadega avatud tegelemist, enda jaoks uue avastamist ning katsetamist. Enda vaimset tervist hoiab Minna oma pere ja sõpradega koos tegutsedes, looduse keskel, tantsides ja muusikat kuulates.

Mirjam on vaimse tervise õde, kes tegutseb Peaasja keskuses nii kliinilise spetsialisti kui ka koolitajana. Käimas on ka magistriõpingud sotsiaalteaduste valdkonnas. Oma vaimset tervist hoian perekonna, sõprade, liikumise ning naeruga.

Nele on lõpetanud Tallinna Ülikoolis sotsiaaltöö bakalaureuse ja magistriõppe (cum laude) ning kõrvalerialana õppinud suhtlemis- ja kommunikatsioonipsühholoogiat. Vaimse tervise valdkonnas alustas ta aastaid tagasi Eluliini vabatahtlikuna ning noorsootöötajana Tallinna Lastehaigla Psühhiaatriaosakonnas. Noortevaldkonnas tegutseski Nele suure osa oma tööelust enne, kui viis aastat tagasi Peaasi.ee-ga noorte nõustajana liitus.

Nele töö Peaasi.ee-s on nüüdseks igapäevaselt seotud koolituste valdkonna juhtimise ja koolitamisega.

Enda vaimset tervist toetab ta ennekõike looduses liikumisega.

Pille on hariduselt sotsiaaltöötaja ja pereterapeut. Käimas on magistriõpingud sotsiaalteaduste valdkonnas. Igapäevaselt töötab klientidega erapraksises pereterapeudina ja MTÜs Peaasjad kanepitarvitajatele suunatud lühisekkumisprogrammis Valik nõustajana. Ka on Pille kaasa löönud noorte vaimse tervise nõustajana ja viib läbi vaimse tervise esmaabi koolitusi.

Enda vaimset tervist hoiab Pille metsajooksu tehes, ohtralt kultuuri tarbides ja lähedastega koos olles.

Piret on kliiniline psühholoog ja Peaasjad MTÜ koolitaja, kes on lõpetanud psühholoogia magistriõppe Tartu Ülikoolis. Psühholoogina alustas ta tööd 2010. aastal ning töötab psühhiaatriakliinikus ning erapraksises psühhoterapeudina erinevate psüühikahäiretega, peamiselt ärevuse-, meeleoluhäirete ja traumadega.

Vaimse tervise hoidmiseks vajab ta häid suhteid, piisavalt seiklusi ja vaheldust, tähenduslikke hetki ja kohtumisi, loodust ja raamatuid.

Sheila on lõpetanud psühholoogia magistriõppe Tartu Ülikoolis. Igapäevaselt töötab Sheila pereterapeudi ja koolipsühholoogina ning omab koolipsühholoogi kutset.

Sheila tegutseb ka koolitajana, koolitades lisaks VTEA-le Gordoni perekooli, PREP paarisuhte koolitust ning “Sinu suhe on sinu kätes (WMR). 

Vaimset tervist hoiab Sheila Pilatese, lähedastega suhtluse, erialase uudishimu ja enesetäiendamisega. Olulisel kohal on ka omaenese tunnete ja mõtete läbitöötamiseks aja võtmine, muusika, teater, hea film ning puhkuse väärtustamine.

Teele Möldre on kliiniline psühholoog, kes on omandanud psühholoogia-alase hariduse Tallinna ja Tartu Ülikoolis. Psühholoogina alustas ta tööd 2017. aastal ning on töötanud psühhiaatriahaiglas, koolis, erapraksises ja ka kirja teel nõustajana. 

Oma vaimse tervise toetamiseks veedab Teele aega endale oluliste inimestega, teeb trenni ning võtab aega sarjade või raamatute seltsis olemiseks.

Teili on TÜ magistriõppe lõpetanud psühholoog ja töötanud vaimse tervise valdkonnas nii psühholoogi, õppejõud-koolitaja kui ennetustegevuse koordinaatori rollis. Selle kõrvalt on ta hingeasjaks joogatundide juhendamine. 

Koolitustel on Teili jaoks oluline luua turvaline ja aktsepteeriv ruum, kus saavad kõlada erinevad mõtted ja kogemused. Talle meeldib kaasata oma töösse loodust, liikumist ja teadveloleku tehnikaid.

Enda vaimse tervise eest kannab ta hoolt liikuva eluviisiga, kuhu on pikitud lühemaid ja pikemaid fredjüssilikke mitte midagi tegemise hetki.

Terje on Tartu Ülikooli psühholoogia magistrant, kes on varem omandanud noorsootöö ja psühholoogia alased teadmised Tallinna Ülikoolis. Igapäevaselt töötab ta noortenõustajana Peaasi.ee Keskuses ning koolitab nii vaimse tervise teemadel kui noortevaldkonnas.

Ta on läbinud pereteraapia kursuseid ning tema varasem töökogemus hõlmab tööd kõrge riskikäitumisega noorte ja nende peredega.

Oma vaimse tervise hoidmiseks naudib Terje jalutuskäike looduses koos oma koeraga, liigutab keha nii joogas kui vees ujudes.   Ta võtab teadlikult aega, et olla kohal ja hetkes, hoides sellega meelerahu.

Tuuli on psühholoog, koolitaja ja coach. Tal on magistrikraad kliinilises psühholoogias ning väljaõpe kognitiiv-käitumusliku ja skeemiteraapia ning lahenduskeskse coachingu vallas.

Koostöös MTÜ-ga Peaasi annab Tuuli teistele võimaluse kasutada oma sisemist jõudu ja jõuda uutesse kõrgustesse nii isiklikult kui ka tööalaselt. Seda siis koolituste ja coachingu projektide läbi.  

Kui ta parajasti koolitajana gruppidega tööd  ei tee, võid leida Tuuli sukeldumas veealuse maailma saladustesse või nihutamas ultramaratonidel oma isiklikke piire.

Umberto Dorus on hariduselt sotsiaalpedagoog, lisaks on ta õppinud sotsiaalpoliitikat. Viimased 15 aastat on ta töötanud koolitaja, õpetaja ja nõustajana.

Umberto Doruse huviks vaimse tervise valdkonnas on vaimse tervise esmaabi, meeste vaimne tervis, lapsevanemlus ning lisaks psüühikahäirete või erivajadustega laste aitamine. MTÜ Peaasjade juures tegeleb ta lisaks koolitamisele nõustamise ning noortele oskuste treeningu läbiviimisega.

Enda vaimset tervist hoiab ta koos perega aega veetes. Lisaks võtab ta teadlikult aega sportimiseks, metsas käimiseks ja raamatute lugemiseks.