Kõik tunnevad end eksamite ja kontrolltööde eel mõnevõrra ärevana ja pabistavad. Siin on mõned nipid, kuidas liigse pabistamisega toime tulla, et see ei hakkaks sind tähtsal hetkel segama.
– Enne õppima hakkamist vaata üle, kui suurt materjali töö hõlmab.
– Alusta õppimisega aegsasti. Nt kui töö hõlmab 3 peatükki, siis ära jäta kõike viimasele päevale, vaid loe igal õhtul üks peatükk.
– Alusta ühest vähem mahukast peatükist, et oleks lihtsam alustada ja saada head tunnet – eduelamust sellest, et midagi on juba õpitud.
– Jaga pikemad peatükid väiksemateks osadeks. Nii on kergem keskenduda. Määra igale osale tähtaeg. Premeeri ennast iga osa valmis saamise järel. Preemiaks võib olla näiteks komm, 10 minutit arvutis või midagi muud meelepärast.
– Õppides tee märkmeid, kirjuta üles võtmesõnu. Pärast suurema osa lugemist vaata üle oma märkmed ja korda peas läbi. Nii on kõige kindlam, et õpitu salvestub sinu mällu. Vahel aitab õpitu kinnistamiseks sõbraga koos õppimine. Nt üks küsib, teine vastab. Nii lisandub eksamiga pisut sarnane ärevusetunne. Kui tuled sõbrale vastamisega toime, siis õnnestud kindlasti ka eksamil.
– vt juurde mälunipid
– Maga korralikult! Vahetult enne kontrolltööd pool ööd tuupimine ei tule kasuks, uni aitab õpitud materjali salvestada ja selleks peab aega olema.
– Võta väike amps! Aju töötab paremini, kui oled midagi söönud, väga täis või päris tühi kõht hakkavad keskendumist segama.
– Jaluta või tee trenni! Enda keha liigutamine aitab ajutööd ergutada ja pabistamist ning pingetunnet vähendada.
– Ära hiline eksamile! Mine kohale aegsasti ja katsu klassi jõuda natukene enne õiget aega.
– Loe küsimused korralikult läbi.
– Vasta lihtsamad küsimused esimesena, et saada head kindlustunnet „midagi on juba õigesti tehtud“.
– Loe tähelepanelikult läbi töö ülesanne! See on sinu puhul olulisem kui teistel, sest kipud ajuti olema tähelepanematum. Kontrolli, kas said ikka tööülesandest õigesti aru!
– Ära mõtle, kui hirmus oleks läbi kukkuda või et sa ei tea mõnda asja. Sellised mõtted teevad sind veel ärevamaks ning ei aita vastuseid leida.
– Kui pea läheb tühjaks või muremõtted segavad, katsu lõdvestuda – hinga viis korda sügavalt sisse ja jälle välja.
– Kui on pikemad vastused või kirjand, siis võta endale paar hetke läbimõtlemiseks, mida kirjutada.
– Ära lase end häirida, kui mõned oma tööd varem ära annavad, esimesena töö lõpetamise eest tavaliselt paremat hinnet ei anta.