Raha

Kui hea raha planeerija Sa oled? Kui kuu lõpus on Sinu pangaarvel rohkem raha, kui oled planeerinud ja Sul ei ole probleeme liigse kulutamisega, siis võid siit julgesti edasi minna. Kui  tunned aga vastupidist, siis varu pisut aega ja kannatust – siin on midagi just Sinule!


  • Kui oled impulsiivne rahakulutaja internetis, ära lase veebibrauseritel meeles hoida sinu pangakaardi andmeid ning kustuta olemas olevad. See tähendab, et igakord kui hakkad midagi internetist tellima, pead sa püsti tõusma, et tuua rahakoti vahelt pangakaart ja seejärel käsitsi pangakaardi andmed sisse toksima. Tänu suurenenud vaevale võib väheneda impulsiivne kulutamine.
  • Tee endale tavakontole juurde eraldi säästukonto ja ära selle konto pangakaarti rahakotis kaasas kanna. Pane see kaart kuskile kindlasse ja turvalisse kohta oma kodus.
  • Harjuta endale sisse harjumus, et igal palgapäeval pead arved koheselt ära maksma. Arvuta endale peas ligikaudne summa, mis peaks sind järgmise palgapäevani kandma, ning ülejäänud raha kanna koheselt säästukontole.
  • Pane viipemaksetele range päeva- ja kuulimiit.
  • Eemalda telefonist online poodide rakendused.
  • Hakka regulaarselt eelarvet koostama. Nii tekib ülevaade oma kuludest ja tuludest. Eelarve koostamine ei ole raske ja on täiesti jõukohane isegi siis, kui Sinu vihatuim tund kooli ajal oli matemaatika. Sul tuleb lihtsalt olla järjekindel ja aus ning kirjutada üles kõik kuu jooksul saadud tulud ning kulutused. Tähtis on kirja panna ka kõige väiksemad ostud, sest pisikestest kuludest kipuvadki kuu lõpuks kogunema ootamatult suured summad.

Et eelarve koostamine läheks hõlpsamalt oleme valmis teinud ühe näidiseelarve põhja. Kui Sa seda ei soovi kasutada, siis võid koostada ise endale eelarve.

Lae alla .XLS

Vaata eelarve näidist siit!