Oluline on tasakaal tunnete tundmise ja tegutsemise vahel.
Üks osa on õppida enda tunnete kohta – mida ma tunnen ja kuidas see mõjutab minu mõtteid ja käitumist.
Teine osa on tegutsemine nii iseenda kui looduse heaolu jaoks. Tegutsemine võimaldab kas või natukene tunda, et saad olukorda kontrollida või mõjutada ja suurendada lootuse tunnet.
Keskkonna või looduse heaolu jaoks tegutsemise võimalused:
- Kohanda enda elustiili, et see vastaks sinu keskkonnaalaste väärtustega.
- Liitu keskkonnaorganisatsiooniga ja panusta nende tegevustesse.
- Teha enda kogukonnas midagi praktilist, näiteks rajada enda või kogukonna aed, korraldada talgud, korraldada teemaõhtuid.
Iseenda heaolu jaoks tegutsemine:
- Märgata, mis tunded tekivad kui mõtled keskkonnale. Seejärel nimetada neid tundeid ning aktsepteerida seda, mida hetkel koged. Kõik tunded, mis on seotud keskkonnakriisiga on arusaadavad ja õiges. Kliimakriisist tulenevad tunded (mh ärevus) on loomuslik reaktsioon praegusele olukorrale.
- Praktiseerida erinevaid võimalusi, kuidas oma tundeid juhtida, nt erinevad lõõgastus- ja teadvelolekutehnikad, tähelepanu kõrvale juhtimine võib olla toetav. Uuri lisa sellest kuidas ärevusega tegeleda.
- Kui olen märganud, et koged tugevaid tundeid seoses kliimamuutustega, siis rääkida sellest oma sõprade ja lähedastega ja vajadusel vaimse tervise spetsialistiga.
- Hoolitseda enda vaimse tervise vitamiinide taseme eest ehk piisav puhkus ja uni, liikumine (soovitavalt looduses), regulaarne tervislik toitumine, suhete hoidmine ning positiivsete emotsioonide teadlik tekitamine.
Oluline on hoolitseda iseenda heaolu eest, selleks, et oleks võimalik hoolitseda enda elukeskkonna eest.
Kui soovid lugeda lisa selle kohta, kuidas noortega kliimaemotsioonide teemat käsitleda, siis on abi ingliskeelsest käsiraamatust “A brief guide to eco-emotions“.