Räägime Lastest on vanemlikkust toetav ja laste vaimse tervise raskusi ennetav lähenemisviis mille keskmes on spetsialisti ja pere vaheline toetav vestlus. Selle eesmärk on pakkuda peredele tuge, et vältida igapäevaste takistuste muutumist tõsisteks vaimse tervise probleemideks.
Räägime Lastest vestlus aitab vanematel ja lastel rääkida olulistest teemadest, mis mõjutavad nende elu ning leida parimaid lahendusi ja toetust.
Kuidas Räägime Lastest vestlus toimub?
Vestluse keskmes on lapse heaolu ja areng, arvestades tema igapäevaelu nii kodus, koolis kui ka sõpradega. Vestluse käigus arutatakse järgmisi teemasid:
- Lapse igapäevaelu ja areng
- Peresuhted ja kodune keskkond
- Kooli ja õppimisega seotud küsimused
- Sotsiaalsed suhted ja sõprussuhted
Vestluses kasutame struktureeritud küsimusi, et aidata vanematel avada keerulisi teemasid hoolival ja toetaval viisil. Vestluse eesmärk on tuvastada tugevused ja ressursid mida hoida ning haavatavused, millele leida igapäevaelus toetavaid lahendusi.
Loe meetodi kohta lähemalt.
Vestluse läbiviija ja lapsevanemate koostöös valmib 1-3 vestluse käigus tegevusplaan, mis toetab selgunud väljakutsetega tegelemist ning loob võimalusi olemasolevate tugevuste kasutamiseks.
Kui peale tegevusplaani koostamist selgub, et vanematel ei ole mingil põhjusel võimalik planeeritud tegevusi läbi viia ning nad vajavad lapse soodsa arengu toetamisel lisatuge, siis on võimalik koos vanematega planeerida pere tugivõrgustikuga kohtumine.
Miks osaleda Räägime Lastest vestlusel?
Räägime lastest vestlus aitab kaasa lapse üldisele heaolule ja arengule, pakkudes talle vajalikku tuge ja tähelepanu. Vestluse kaudu saavad vanemad võimaluse mõista lapse olukorda ja vaadet peres ning leida viise lapse toetamiseks. Räägime Lastest toetab ühiste arusaamade tekkimist vanemate, lapse ja teiste lapse jaoks oluliste isikute vahel.
Mis Räägime Lastest ei ole?
- Räägime Lastest ei ole teraapia, kuigi see sisaldab terapeutilisi elemente nagu toetav kontakt ja jagatud mõistmine.
- Vestlus ei ole mõeldud vaimse tervise probleemide diagnoosimiseks ega ravimiseks.
- Räägime Lastest ei ole kõikide pere probleemide lahendamise vahend. Räägime Lastest vestlusel ei õpetata lapsevanemaid ja see ei lahenda/ravi nende probleeme.
Mis puhul sobib Räägime Lastest vestlus?
Vestlus sobib ennetavalt kõigile peredele kuid eriti puhkudel, kui saab teatavaks, et laps puutub igapäevaelus kokku raskustega, mis võivad mõjutada tema soodsat arenguteed.
Näiteks vaimse tervise raskus, vanema või mõne muu pereliikme haigestumine, vanema töö kaotus, vanemate suhte-probleemid või lahkuminek, lein peres vms.
Kes viib Räägime Lastest vestluse läbi?
Vestluse võib läbi viia vastava väljaõppe läbinud spetsialist. Ta võib olla vaimse tervise spetsialist, tervishoiu-, sotsiaal- või lastekaitse valdkonnas töötav asjatundja või hoopis kooli- või lasteaia õpetaja kes lähenemisviisi valdab.
“Räägime lastest vestlus loob mõistmist, kuidas lapsel läheb, kuidas kooskasvamine sujub ning kuidas muutustega koos hakkama saada”
Loe ka käsiraamatuid lapsevanemale