Räägime Lastest

Räägime Lastest (RL) on vanemlikkust jõustav, laste vaimse tervise raskusi ennetav lähenemisviis. Räägime Lastest on tõenduspõhine, välja töötatud Soomes ning selle eesmärk on pakkuda peredele tuge, et ennetada igapäevaste takistuste muutumist vaimse tervise probleemiks. Räägime Lastest oluliseks osaks on spetsialisti ja lapsevanema vaheline, vanemaid ja lapsi toetav vestlus, mis loob mõistmist: kuidas lapsel läheb, kuidas kooskasvamine sujub ning kuidas muutustega koos hakkama saada.


„RL aitab lapsevanemal saada tuge ja mõistmist ning toetada oma last.“

 

Vestluse käigus tuvastatakse tugevusi, ressursse ja igapäevaseid lahendusi lastele, vanematele, lastega töötavate spetsialistidele ja pere lähivõrgustikele. Lähenemisviisi eesmärk on ühiste arusaamade loomine vanemate, lapse ja teiste lapse elus oluliste isikute vahel, samuti koostöövõimaluste arendamine heaolu edendamiseks ja probleemide ennetamiseks.

 

Struktureeritud küsimuste toel on võimalik rääkida hoolival viisil ka keerulistel teemadel.

 

Kus on Räägime Lastest kasutatav?
Räägime Lastest saavad oma töös kasutada erinevate elualade spetsialistid, kes lapsevanemate ja/või lastega kokku puutuvad.

Algselt võeti Räägime Lastest Soomes kasutusele täiskasvanute psühhiaatrias, kus selle kaudu toetati ravil viibivate lastevanemate lapsi. Nüüd on seda kasutatud, uuritud ning selle kasulikkust leitud erinevate täiskasvanute teenuste juures (perekeskused, perekoolid, onkoloogia, ämmaemanda teenused jne) ja laste teenuste juures (lastekaitse, lastepsühhiaatrias ravil viibivate laste õdede-vendade toetamisel, koolid, lasteaiad jne).

Kuidas rääkida lastest?
RL metoodika annab spetsialistile konkreetse, selgetele järgmistele sammudele orienteeritud raamistiku.  Räägime Lastest on spetsialisti jaoks vahend, mis soodustab pere enda toimetulekut ja aitab keskenduda igapäevaelus tehtavale ning pere ressurssidele.

RL keskmes on põhimõtted:

  • lapsevanemad on need, kel on parim teadmine oma perekonnast. Austav ning võrdne vestlusviis on Räägime Lastest võtmeks.
  • Perede säilenõtkus ja heaolu algab igapäevaelust ja selle korraldusest läbi ühisarusaamade loomise.


Räägime Lastest ei ole lapse hindamisvahend! Räägime Lastest käigus hindavad täiskasvanud iseenda võimalusi lapse igapäevaelu toetamiseks ja heaolu tagamiseks.”

Miks rääkida lastest?
Vaimse tervise häireid saab ennetada ja varase sekkumisega tervisekahjusid vähendada.

On teada, et lapseea ebasoodsad kogemused *Adverse Childhood Experiences mõjutavad laste vaimset ja füüsilist tervist oluliselt, suurendades riski vaimse tervise probleemide, nagu ärevus ja depressioon, tekkeks ning füüsiliste haiguste esinemiseks. Lisaks võivad need põhjustada käitumisprobleeme ja riskikäitumist, mis mõjutavad laste sotsiaalseid suhteid ja hariduslikke saavutusi. Selle teadmisega ei arvestata erinevates lapse elu ja arengut toetavates kontekstides või teenuste pakkumisel veel piisavalt.

 

Ükski laps ei tohi jääda oma muredega üksi, eriti siis kui lapsevanem kogeb eluraskusi. Kui lapsevanem otsib abi, on kriitiliselt tähtis alati arutada, kuidas lapsed selles olukorras toime tulevad.

 

Räägime Lastest ennetava lähenemisena pakub:
– mõtteviisi põlvkondadeüleste probleemide ennetamiseks ning võimalust laste heaolule fookuse seadmiseks kõigis teenustes ja laste arengukeskkondades sh koolid, lasteaiad jt.
– metoodikat toetatamaks laste ja noorte säilenõtkust, ehitamaks kaitsefaktoreid, et tekiks suutlikkus toime tulla elu võimalike raskustega.

Uuringud kinnitavad, et RL lähenemisviis pakub peredele vajalikku tuge, mis on:

  • Turvaline – ei tekita lapsevanemates ärevust, depressiivsust, häbi ega süütunnet (ei muretse ka laps).
  • Otstarbekas, praktiline ja lihtsalt kasutatav lähenemisviis nii pere- kui teenuskultuuris.
  • Efektiivne – sellel on lastele positiivne mõju, alandades ärevust, depressiivsust, vähendades emotsionaalseid probleeme ning kutsudes esile laste positiivset sotsiaalset käitumist.
  • Räägime Lastest on tõhus ja ohutu.