29.mail toimus Tallinnas MTÜ Peaasjad Norra koostööseminar „Vaimse tervise avalik häbimärgivaba käsitlemine“, mis tõi kokku ajakirjanikud, otsustajad ja vaimse tervise valdkonnas tegutsevad organisatsioonid, et arutleda, kuidas ühiselt tegutseda selle nimel, et vaimse tervise probleemide kujutamine oleks Eesti avalikus ning meediaruumis vähem stigmatiseeritud ning vaimse tervisega seotud teemad senisest suurema tähelepanu all.

Päeva tervituse ütles kirjanik Andrei Hvostov ning sõna said psühholoogiadoktor Kenn Konstabel, kes pakkus sissevaate psüühikahäirete kulukuse teemasse ja psühhiaater Ere Vasli, andmaks ülevaadet stigmast ning selle mõjust. Kogemuslugu oma organisatsiooni näitel jagas Pindi Kinnisvara tegevjuht Kalev Roosiväli.

Norra häid praktikaid tutvustas seminari koostööpartneri, noorte vaimse tervise eestkosteorganisatsiooni Mental Helse Ungdom esindaja Kristian Kise Haugland ning praktiliste kogemuslugudega rikastasid päeva Vilde Christine Eldby ja Sandra Tangen Gundersen.

Mental Helse Ungdom ehk Norra Noorte Vaimse Tervise Ühendus on organisatsioon, mille põhiliseks sihtgrupiks on lapsed ja noored vanuses kuni 30 aastat. Organisatsioonil on ligi 1000 liiget, kellel kõigil on isiklik kogemus psüühikahäiretega. NNVTÜ tegutseb selle nimel, et vaimse tervise teemade käsitlemine oleks avatum ja häbimärgivaba, et vaimse tervise häireid oleks võimalik varajaselt märgata ja ennetada.

Norra on riik, mille endine peaminister Kjell Magne Bondevik julges oma ametisoleku ajal avalikult tunnistada depressiooni haigestumist. Norra meediaruumist andis seminaril põgusa ülevaate ja aitas praktilistes töötubades kogemuslugusid lahata vabakutseline ajakirjanik Even Tømte ning Eesti meedia vaatenurka tutvustas Marti Aavik.

Seminaripäeva sidus tervikuks moderaator Ülly Enn.

Andrei Hvostov

Kenn Konstabel: Kui palju maksavad psüühikahäired?

Ere Vasli: Kuidas häbimärgistamine teemasse puutub?

Kalev Roosiväli: Psüühikahäired töökohal – ennetamine ja toimetulek

Kristian Kise Haugland: Norra Noorte Vaimse Tervise Ühenduse tegevus kui poliitiline mõjutegur vaimse tervise häbimärgistamise vähendamisel

Seminari rahastatakse Norra toetuste 2009-2014 Rahvatervise programmist.

Norway Grants Sotsiaalministeerium