Rattaga ümber maakera – rahvusvaheline suitsiidiennetuspäev 10. september

10. septembril on rahvusvaheline suitsiidiennetuspäev. Peaasi.ee kutsub osa võtma rahvusvahelisest algatusest “Rattaga ümber maakera”.

Ühise rattasõiduga pöörame tähelepanu enesetappude ennetamise võimalustele.

Kui rahvusvaheline organisatsioon IASP kutsub üles sõitma ringi ümber maakera, võiksime vaadata endale lähemale ning sõita üheskoos kokku ringi ümber Eesti. Hoiame üksteist ja märkame teisi, et mitte keegi ei jääks ringist välja! Peaasi.ee esitab väljakutse kõigile inimestele, kel juurdepääs jalgrattale ning kes hoolivad sellest, et rohkem eesti inimesi sooviksid elada. Sõidame vähemalt ühe ringi ümber Eesti – see on kõigest 3794 kilomeetrit. Või ehk sõidame lausa pidulikud 100?

Kui soovid näidata, et hoolid tee nii:

Sõida kuni 17. septembrini jalgrattaga Sulle sobiv arv kilomeetreid

Märgi kilomeetrite arv portaalis peaasi.ee 

Kutsu ka oma sõpru ja lähedasi ümber Eesti sõidus osalema. Tee oma rattasõidust pilt või video ning jaga seda sotsiaalmeedias kasutades viitasid: #oleolemas #cyclearoundtheglobe #peaasi #suitsiidiennetuspäev

Eestis teeb enesetapu umbes 200 inimest aastas. See tähendab, et sagedamini kui üle päeva lõpetab keegi meie hulgast oma elu. 2017. a sai liikluses surma 67 inimest ning tulekahjude tõttu hukkus 39 inimest. 2017.a. suri enesetapu tagajärjel 226 inimest. Umbes 80% enesetappudest sooritavad mehed. Arvatakse, et iga enesetapu kohta on umbes 25 enesetapukatset.

Enesetapud on väga sageli seotud vaimse tervise raskuste ja psühhiaatriliste haigustega. Samamoodi nagu hingamisraskused on astma sümptomiks. Vaimse tervise haigused on seotud aju talitluse häirumisega, levinumateks on depressioon, ärevushäired, sõltuvushäired. Need häired ja nende sümptomid, seal hulgas enesetapumõtted ja enesetapusoov, on enamikel juhtudel osaliselt või täielikult ravitavad.

Vaimse tervise hoidmiseks on oluline kokku hoida oma lähedaste ja sõpradega ja ka raskustest rääkida. See teeb raskused kergemini talutavaks ning annab võimalusi abi ja lahenduste leidmiseks. Ka elutüdimus- ja enesetapumõtetest ja -soovist on oluline rääkida. Nii saame üksteisele toeks olla, jagada eluraskuseid ning julgustada vajadusel pöörduma abi saama perearstilt, psühholoogilt või psühhiaatrilt. Abi saamisel aitavad ka Peaasi.ee e-nõustajad.

Peaasi.ee suitsiidiennetus tegevusi toetab Anname au! kampaania.

  Sõida 1.-17. septembril jalgrattaga ja märgi üles!

  Mitu kilomeetrit kingid suitsiidi ennetuseks: *

  Kas registreerisid/kavatsed samad kilomeetrid nimeliselt IASP ehk Rahvusvahelise Suitsiidiennetuse Ühingu lehel? *

  Nimi(kui nõustud avaldamisega):

  Ettevõte / organisatsioon / klubi(kui nõustud avaldamisega):

  Kas soovid midagi lisada?(Nt idee või ettepanek suitsiide ennetamiseks, probleemide lahendamiseks vms)

  E-post(meie ei avalda! kavatseme võimalusel kampaania kokkuvõtte saata):