Internetisuhted

Sul on palju netisõpru? Väga lahe! Ära unusta sealjuures ka “päriselu” sõpru, neid, kellega näost-näkku kohtud ja suhtled. Pea meeles oma õigust privaatsusele, ära jaga oma isiklikku infot kõigiga. Erista iseenda jaoks oma tõelised sõbrad (neid on ilmselt mõni üksik) kaugematest tuttavatest. Internetis suhteid luues mõtle sellele, et sa ei pruugi tegelikult teada, kes teisel pool arvutiekraani istub. Sellepärast kohtu uue tuttavaga alati esimestel kordadel avalikus kohas ja vajadusel lase usaldusväärsel sõbral kaasa tulla või valvata.

Internetikiusamine

Kiusamist tuleb ette ka internetis – suhtlusvõrgustikes, chat-roomides, läbi sõnumite telefonis jne. Mida teha?

  • Mõtle järele, mida postitad. Ära jaga midagi, mis võiks sind ennast või kedagi teist halvas valguses näidata või häbistada. Ole teiste vastu kena ja ära jaga isiklikke andmeid.
  • Ära anna teistele oma salasõnu, välistamaks võimalust, et keegi sinu nimel midagi postitab. Parem on, kui ka väga head sõbrad sinu salasõnu ei tea. Sa võid neid jagada oma vanematega.
  • Kontrolli privaatsus-sätteid. Jälgi, kes sinu infot ja postitusi vaadata saavad. Sõbrad? Sõprade sõbrad? Võõrad? Tee kohandusi, et turvariski vähendada.
  • Jaga oma tegevust vanematega. Kuigi sulle võib tunduda, et tead ise kõike palju paremini, võib neil aeg-ajalt olla häid nõuandeid nagu mida tasub jagada ja mida mitte, kus lehtedel käia ja kus mitte.

Kui miski, mida öeldi või tehti, tundub küberkiusamisena,

on hirmutav, õudne või kurb, räägi sellest täiskasvanule.

Internetiturvalisusega tegeleb ka kolm veebikonstaablit, kellega saad ühendust siin: