Meist

Kes on Peaasi?

MTÜ Peaasjad ühendab inimesi, kes hoolivad vaimsest tervisest. Peaasja tuumikusse kuulub vaimse tervise ja noorsootöö spetsialiste, konsultante ja kaasamõtlejaid erinevatest eluvaldkondadest. Peaasjalisi ühendab entusiasm, huvi ja austus inimliku suhtes. Püüdleme vaimse tervise teemade mõistva, aruka, paindliku, kuid ka optimistliku, kergema ja avatuma käsitlemise poole.

Mida me tahame saavutada?

Nii nagu pea on meie keha oluline ja tavaline osa, on vaimne tervis osa meie elukvaliteedist. Tahame, et vaimne tervis oleks nii tavalisel ja nähtaval osa meie elus, nagu pea on meie keha osa. Soovime, et kõik inimesed teaksid, et neil on vaimne tervis, mida oluliseks pidada ja mille eest hoolt kanda.

Kõik, mis toimub meie peade sees on meiega kogu aeg kaasas. Pea on olemas igalühel ning meil on nii õigus, võimalus kui vastutus seda parimal viisil kasutada.

Nii maailmas kui Eestis on olemas palju häid, toimivaid ja kasulikke mooduseid pea ja vaimse tervise hoidmiseks. Tahame, et inimestel oleks võimalus neid kasutada ja nendest omavahel rääkida.

Tahame, et väheneks psüühkahäiretest põhjustatud kannatuste hulk.

Praegu pöördub depressiooniga spetsialisti juurde vaid kolmandik inimestest. Ärevushäired röövivad sageli suisa mitukümmend aastat head elu, sest neid ei tunta ära ega leita õigeid paranemismeetodeid. Psühhoosi seisundis kannatavad inimesed vahel aastaid, enne kui leitakse võimalus abi saada.

Psüühikahäiretega kaasnev häbimärgistamine invaliidistab olulist protsenti Eesti inimestest, muutes neid abitumaks ja haigemaks.

Teada on, et vaimse tervise häireid saab, kas ennetada või varase sekkumisega tervisekahjusid vähendada. Igaühel on võimalik oma enesetunnet paremaks muuta. Tuleb vaid leida selleks sobivad tööriistad.

Vaimne tervis on inimõigus. Soovime, et inimestel oleksid käepärast vahendid, millega seda õigust teoks teha.

Mida me selleks ette võtame?

Teeme kohase, kaasaegse ja teaduspõhise teabe kõigile kättesaadavaks.

Selleks:

  • Tegutseb portaal Peaasi.ee, koos e-nõustamise võimalusega
  • Tekitame igal võimalusel avalikke vestlusi vaimsest tervisest
  • Pakume koolitusi noortele, noortega töötavatele inimestele, ettevõtetele ja teistele huvilistele.
  • Oleme uudishimulikud, õpime ja täiendame ennast, et oma tegevusi kvaliteetselt ja teadlikult ellu viia.

Anneta Peaasjale:
MTÜ Peaasjad EE262200221054190282 Swedbank
Peaasjad kasutavad annetusi Eesti noorte vaimse tervise parandamise huvides. Kui Sul on konkreetne suund või mõte, mille jaoks võiksime annetust kasutada, kirjuta meile: peaasi@peaasi.ee.

Peaasjalikud noored

Peaasjalikud noored on liikumine, mille idee sai Peaasi.ee eestvõttel võrsuma pandud 2015. aasta Arvamusfestivalil. Juba oktoobriks oli idee jaksu ja julgust kogunud ning sai loodud initsiatiivgrupp Peaasjalikud noored. Sellesse gruppi kuuluvad inimesed, keda huvitab Eesti noorte vaimne tervis ja heaolu ning kelle silmis on motivatsioonisäde midagi olulist selle heaks korda saata. Pole sugugi vähem oluline, et ühendavaks ja sütitavaks jõuks on ka meie endi kogemused. Otsene või kaudne kokkupuude vaimse tervise maailma ning selle probleemidega annab väärt lähtepunkti meie teekonnaks maailmaparandamise rajal.

 

Kui soovid liituda nende teotahteliste noortega, palun pane lühidalt kirja oma mõtted järgmistel teemadel:

  1. Mis motiveerib Sind tegelema vaimse tervise küsimustega?
  2. Mida võiks teha, et parandada olukorda meie ühiskonnas – ja eelkõige noorte seas? (Näiteks, et julgetaks oma muredest rääkida või psühholoogi-psühhiaatri poole pöörduda; et väheneks ühiskondlik häbimärk psüühikahäirete puhul; et teadlikkus suureneks, jne).
  3. Jaga palun ka mõni lause selle kohta, kes Sa oled ja millega tegeled.

 

Kui vastused ritta seatud, saada need julgelt aadressile merle@peaasi.ee. Merlele kirjuta ka siis, kui Sul tekkis Peaasjalike noortega seotult mõni küsimus või koostööidee.